20. září 2014 12:54, aktualizováno  16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mošnovské Dny NATO: rekord návštěvnosti padl, dorazilo 140 tisíc lidí

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly 20. září víkendové Dny NATO a Dny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly 20. září víkendové Dny NATO a Dny... | foto: ČTK

MOŠNOV (NOVOJIČÍNSKO) Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku navštívilo 140 000 lidí. Vyrovnali tak návštěvnický rekord ze soboty v roce 2011. ČTK to řekl mluvčí akce Jaromír Krišica. Loni, kdy bylo horší počasí, přišlo 145 000 diváků dohromady za oba víkendové dny.

"Je to o kvalitě programu, který skutečně stoupá každý rok," komentoval to Krišica. Je podle něj možné, že hodně lidí přilákal americký konvertoplán CV-22B Osprey, který měl v Mošnově evropskou premiéru. Stroj, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla, byl na akci k vidění pouze dnes a od rána byl v obležení stovek návštěvníků.

V okolí letiště se ráno a dopoledne tvořily několikakilometrové kolony aut, v nichž lidé čekali i dvě hodiny. Dopravní komplikace se v okolí Mošnova očekávají i během neděle.

K TÉMATU:

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ocenil vysokou návštěvnost, která je podle něj úplně v kontrapunktu s tím, že se říká, že lidi takové věci nezajímají. "Myslím, že to lidé chtějí vidět úplně právem, za co se stát rozhodne utrácet jejich daně, a je dobře, že vidí, že ti vojáci a policisti a všichni, nechci nikoho vynechat, že to jsou profíci a že tu práci dělají skvěle a že je ta práce tvrdá," řekl Stropnický.

Výkladní skříň

Zástupce velitele Vzdušných sil Jaromír Šebesta řekl, že pro armádu je významné, že může ukázat svou leteckou a pozemní techniku. "Letectvo je výkladní skříní technické úrovně každého národa a výkladní skříní letectva jsou letecké dny a ukázka techniky pro veřejnost. Tohle je největší akce, která se u nás pořádá, tím pádem má taky největší význam," řekl Šebesta.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že Česko bude v příštích letech navyšovat svůj obranný rozpočet. Řekl také, že uvítal výsledek skotského referenda, protože Evropa by se neměla štěpit. "Evropa by měla postupovat společně a jednotně. Je důležité, aby v každém okamžiku bylo zřejmé, že platí naše spojenecké závazky, že jsme ochotni našim spojencům, dalším členům NATO a dalším členům Evropské unie přijít na pomoc, pokud by to z nějakého důvodu potřebovali," řekl premiér.

Přes sto tisíc návštěvníků

Na akci, na kterou je vstup zdarma, zamířily desetitisíce lidí. Mnoho jich přicestovalo i autobusy a vlaky, stovky jedou na kolech. Městská policie Ostrava pro cyklisty připravila hlídané bezplatné kolárny s několika tisíci míst. Program akce začal krátce po 09:00, kdy nad hlavami lidí už burácely stíhačky.

Kolony aut, fronty na autobus. Do Monšnova se chystají dorazit desetitisíce...
Útroby bojového letounu.
Osprey v akci.
Do konvertoplánu se vejde až 24 lidí.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. V atraktivních dynamických i statických ukázkách letos představuje své armádní, záchranářské či bezpečnostní jednotky 16 států, přičemž speciální partnerskou zemí je Polsko. Jedním z největších lákadel je v dnešní evropské premiéře americký konvertoplán CV-22B Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Stroj je od rána v obležení stovek návštěvníků.

Konvertoplán Osprey

Předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík řekl, že konvertoplán Osprey je jediným letounem své koncepce na světě. Stroj startuje s motory kolmo k zemi jako vrtulníky, pak je překlopí a může se pohybovat vysokou rychlostí jako klasické dopravní letouny.

Pavlačík řekl, že stroj, který bude k vidění v Mošnově, je z jednotky amerického letectva, která je v Evropě druhým rokem a slouží pro přepravu za všech povětrnostních podmínek. Jeho účast na Dnech NATO je pro organizátory velkou událostí. "Bylo s tím spousta práce ho zajistit vzhledem k té výjimečnosti, protože v celé Evropě mají pouze deset kusů. My to vnímáme jako takový výraz prestiže, kterou si tato akce získala v zahraničí," řekl Pavlačík.

Do konvertoplánu se vejde až 24 lidí.

Do konvertoplánu se vejde až 24 lidí.

Zástupce velitele Vzdušných sil Jaromír Šebesta řekl, že Osprey byl sestrojen pro operace a nasazení jednotek mimo stálé plochy. "Já jsem se s tím setkal už několikrát, poprvé v Afghánistánu, kde tyto letouny americké armády operují už delší dobu, a samozřejmě také na cvičeních, jichž se zúčastňují naše jednotky," řekl Šebesta.

Možnosti nasazení jednotek bezprostředně do místa určení dávají letounu jeho dvě hlavní schopnosti. "Kombinuje výhody klasického dopravního letounu a vrtulníku. Rychlost, která je vlastní dopravním letounům, tento stroj létá rychlostí přes 500 kilometrů za hodinu podobně jako Hercules C-130, a zároveň schopnost přistát do terénu na relativně velice malé ploše a fungovat jako vrtulník," uvedl Šebesta.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!