Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mostecká uhelná se s limity zatím spokojí

MOST Společnost Mostecká uhelná nebude zatím usilovat o rozšíření těžby hnědého uhlí za územní limity stanovené vládou v roce 1991. Těžaři čekají na stanovisko státu k limitům. Firma přesto prodloužila o rok nabídku na odkup nemovitostí v obcích se zásobami uhlí.

Společnost čeká na stanovisko státu k perspektivě uhlí a těžebním limitům, sdělila
mluvčí MUS Liběna Novotná. Prodloužení nabídky na odkup domů a pozemků se týká obcí v Horním Jiřetíně a Černicích na Mostecku. Nabídka nyní platí až do 30. června 2008. Záměrem firmy je rozšíření těžby uhlí v lomu ČSA, což by znamenalo likvidaci obou obcí.

Dosud je chrání právě územní ekologické limity těžby hnědého uhlí. MUS podle Novotné postupuje v souladu s horním zákonem, jenž firmě ukládá zajistit přístupnost ložiska ve spravovaném platném dobývacím prostoru. "V dalším postupu těžby ale brání vládní usnesení o limitech, které dosud nebylo zrušeno. V roce 2004 vláda schválila státní energetickou koncepci, jež s těžbou za limity v dlouhodobém horizontu naopak počítá. S ním je ovšem v rozporu programové prohlášení současného kabinetu. Byla ustanovena vládní komise, která se má koncepcí znovu zabývat. Doposud však nejsou známy žádné výstupy," uvedla.

Nabídku na vypořádání střetu zájmů v Horním Jiřetíně a Černicích MUS zveřejnila loni v červnu. Obyvatelé mají možnost vybrat si z několika variant odškodnění. Pokud by souhlasili s vybudováním nové obce na náklady těžební firmy, přemístí je do asi 17 kilometrů vzdálené lokality Vysoká Pec - Drmaly na Chomutovsku, připravena má další dvě místa. Lidé se však také mohou rozhodnout pro individuální výstavbu jinde.

Základem pro výpočet výše náhrady bude odhadní cena nemovitosti navýšená o koeficienty. Tříčlenná rodina, která se rozhodne pro hromadné přestěhování a jejíž rodinný dům má hodnotu 1,1 milionu korun, dostane 2,73 milionu korun. Při stejných podmínkách, ale volbě individuální nové výstavby, činí kompenzace 3,23 milionu korun.

,

ODS je proti mně, existenci Milionu chvilek si nepřeji, říká Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Exprezident Václav Klaus mluví v rozhovoru pro MF DNES o viru, rasových bouřích, vztazích s Čínou i straně, kterou...

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...