Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Motokrosař Pilát míří do býčí arény

Česko

PRAHA V Česku roste jeden velký motokrosový talent. Sedmnáctiletý jezdec Petr Pilát se už několik let střetává s mnohem staršími jezdci a ostudu rozhodně nedělá. O tom svědčí i fakt, že byl jako teprve druhý Čech v historii pozván na jeden z nejprestižnějších závodů FMX na světě - na Red Bull X-Fighters v Mexiku.

Piláta připravuje Petr Kuchař „Je to vrchol naší osmileté práce na scéně FMX v evropském i světovém měřítku a zároveň důkaz, že český freestyle je na tom dobře,“ řekl Pilátův manažer Marek Rejman. Pilátovi se od deseti let věnuje Petr Kuchař, který je považován za duchovního otce českého freestyle motokrosu. Širší veřejnosti je pak Kuchař znám jako chlapík, který si zlámal snad všechny kosti v těle.

Závod v Mexiku se koná 4. dubna v největší býčí aréně na světě „Plaza del Torros Monumental“. Ta pojme až 45 tisíc diváků. Velký počet diváků ale pro Piláta neznamená trému. Naopak. „Když trénuji a zkouším třeba jen s tátou, tak do toho nedávám moc energie. Jakmile ale přijde pár lidí navíc a já začnu cítit, že se jim líbí, jak skáču, tak do toho začnu dávat mnohem víc. Až budu v Mexiku skákat před takovým množstvím lidí, tak nechci vidět, co to se mnou provede,“ smál se Pilát.

Ten už v Mexiku na Red Bull X-Fighters dvakrát byl, ale pouze v roli diváka. „Nemohli jsme tehdy,pilníka‘ zařadit do žádného startovního pole. Vymykal se věkovým hranicím, které tam byly stanoveny. Takže tam jel hlavně proto, aby se seznámil s prostředím. Vždyť se tam utkávají ti nejlepší z nejlepších,“ líčil Rejman.

Pilát se chce v Mexiku předvést s novým trikem - saltem na ostré rampě, na níž se najíždí i skáče s nohama na jedné straně motocyklu. „Minulou sobotu jsem tenhle trik zkusil poprvé na hlíně. Počasí nám totiž nepřeje, když sněží, tak se opravdu trénovat nedá,“ povídal Pilát.

„V sobotu jsem si řekl, že mám jednu z posledních možností ještě něco vymyslet. Tak jsem trik vyzkoušel a vyšel mi. On se tenhle kousek moc nevidí, ale vím, že už ho někdo před lety předváděl. Jsem zvědav, jak s tímhle trikem uspěju. Zatím se mi povedl jen dvakrát, není to žádná jistota,“ vyprávěl několikanásobný mistr v dětských kategoriích motokrosu.

I s novým kouskem ale Pilát zůstává při zemi, na větší úspěch nemyslí. „Chci tam zajet co nejlepší jízdu, nechci si udělat ostudu. Nebudu mluvit o nějakém umístění, chci být hlavně po jízdě spokojený. Pro mě je úspěchem už samotná účast. Když jsem se podíval na seznam jezdců, tak mi bylo jasné, že to bude hustý. Jsou tam samí profíci. Sice je všechny znám, ale v takovém závodě jsem se s nimi ještě nepotkal,“ dodal mladý motokrosař.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....