Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boje motorkářských gangů? V Česku je to novinka

Policisté vyšetřovali střelbu na srazu motorkářů v Libině na Šumpersku. Při potyčce jeden muž zemřel.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté vyšetřovali střelbu na srazu motorkářů v Libině na Šumpersku. Při potyčce jeden muž zemřel. | foto: ČTK

OLOMOUC Konflikt motorkářských gangů, který v Libině na Šumpersku v noci na neděli skončil smrtí jednoho z členů, je podle odborníků prvním podobným případem v České republice. Příčinou bylo podle dostupných informací vyřizování účtů.

Působení radikálních motorkářských klubů na území Olomouckého kraje sledovali policisté již loni. Zmiňuje je zpráva ministerstva vnitra o extremismu. Uvádí, že už loni docházelo mezi těmito kluby k opakovaným konfliktům.

ČTĚTE TAKÉ:

Spory o moc a hájení teritoria

Středomoravské vydání Mladé fronty Dnes uvedlo, že se v Libině střetli členové nově vzniklé české odnože motorkářského gangu Outlaws MC a tuzemských Hells Angels. Oba kluby zmiňuje i zpráva ministerstva vnitra o extremismu na území České republiky v roce 2012. V ní stojí, že na území Olomouckého kraje působily loni tři radikální motorkářské kluby. "Jednalo se o Black Dragons MC a Vikings Přerov MC, spadající pod Hells Angels a Outlaws. Mezi Hells Angels a Outlaws docházelo k opakovaným konfliktům," stojí ve zprávě ministerstva vnitra.

Hells Angels vs. Outlaws MC

Hells Angels (Pekelní andělé), které symbolizuje okřídlená lebka v přilbě, se objevili poprvé v roce 1948 v kalifornské Fontaně. V současnosti existují jejich kluby ve zhruba 30 státech včetně Česka. S Pekelnými anděly se táhne i temná pověst kriminálního gangu spojeného především s drogami, vydíráním či obchodem se zbraněmi. Přestože se v posledních letech motorkářské hnutí snaží očistit své jméno, vede klub policie v řadě zemí jako zločineckou skupinu. Jejich hlavními soupeři jsou zástupci Outlaws Motorcycle Club, jejichž historie spadá až do roku 1935. I tento klub postupně zakládal své pobočky po celém světě a je spojován s organizovaným zločinem. V České republice působí od roku 2010.

Podle odborníků mohl být za střetem boj o čest a dominanci. "Na západě jsou gangy často znepřáteleny kvůli tomu, že jsou zapojeny do organizovaného zločinu jako je obchod se zbraněmi, obchod s drogami či vydírání a může tam docházet ke sporům o kontrolu teritoria. Tady spíše může dojít k souboji o čest, o to, kdo tady bude dominovat," řekl odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně s tím, že však nemá k případu přesné informace.

Mezinárodní propojení gangů

 Podle odborníka jde o první výraznější případ u nás. "Vypadá to, že se tyto věci mohou přenést i na naše území zvlášť díky mezinárodnímu propojení. Je třeba ale říci, že česká policie má speciálně pověřená pracoviště, která tuto kriminalitu sleduje," doplnil politolog Mareš. Podotkl však, že v tuzemsku je tato problematika často zařazována místo do oblasti organizované kriminality pod extremismus.

Sraz v Libině

Motorkáři se napadli v Libině na Šumpersku v jednom z tamních objektů. Podle obyvatel si v obci koupili objekt, který dříve sloužil jako obchod a postupně jej zvelebovali. Sraz zde údajně uspořádali poprvé, podle značek přijeli také ze Slovenska a Polska. Podle policie se srazu zúčastnily osoby ze států střední Evropy. Při potyčce jeden cizinec zemřel na následky střelného zranění, další muž měl střelné poranění v oblasti břicha a byl operován v olomoucké fakultní nemocnici. Policie případ vyšetřuje jako podezření z vraždy. Bližší informace k případu nechce zatím sdělit s tím, že na něm pracuje.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil
VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil

Staňte se jednou z dvaceti testerek kojenecké výživy Kendamil. Ta se vyrábí z kvalitního plnotučného mléka a oblíbila si ji dokonce i britská královská rodina.