Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mou největší silou jsou má díla

Česko

Daniel Landa cítí, že dokáže společnosti dávat impulzy a promlouvat k ní svými uměleckými díly. Jedním z nich má být jeho muzikál Tajemství Zlatého draka, který uvede činohra Národního divadla v Brně 21. listopadu.

BRNO U příležitosti chystané premiéry svého muzikálu Tajemství Zlatého draka Daniel Landa uvedl, že má potenciál obrátit naši zemi vzhůru nohama. „Ale to je to poslední, co chci. Nemám vůdcovské ambice, jediná moje ambice je házet myšlenky, impulzy,“ řekl na předpremiérové diskusi v Mahenově divadle. Údajně se činohra Národního divadla v Brně, pokud jde o připravovaný Landův kus, může vykázat již více než deseti tisíci prodaných vstupenek – reklamu zadarmo ji obstaraly protesty části kulturní i politické scény v Brně.

Projekt inspirovaný hermetismem a Jungem Landa ovšem tvrdí, že díky své schopnosti poskytovat divákům podněty dostal v brněnském Národním divadle azyl. „Dlouho hledám myšlenku, která by téhle společnosti dala impulz. Náš národ trpí chronickou nejednotou. Objevil jsem, že mojí největší silou je mluvit skrze umělecká díla, byť tak třeba nejsou pochopena.“

Tajemství Zlatého draka je podle Landy volně inspirováno hermetismem a dílem filozofa Junga – na projektu se podílí i Střežený Parnass, respektive Jiří Šimáček a Zdeněk Plachý, režisér inscenace a šéf činohry NDB v jedné osobě. Ten předpokládá, že inscenace osloví diváky, kteří si z činoherního repertoáru zatím neuměli vybrat. Tvůrčí tým si prý Zlatým drakem plní své sny a pro brněnské Národní divadlo je spolupráce s Danielem Landou ctí, protože jeho tvorba má hloubku a mystiku. Tvůrci však děj připravovaného muzikálu nechtějí prozrazovat, dramaturg Martin Dohnal pouze uvedl, že bude mít formu krimi – dvojice detektivů hledá vraha, jehož smrt je zahalena záhadou. Tématem hudebního dramatu, jak autoři inscenaci označují, je prý však především obrácení a proměna, motiv typický pro evropskou kulturu.

Scénické řešení vytvořil Daniel Dvořák, kostýmy Linda Dostálková a Daniel Landa se představí jako Merkur. V jeho interpretaci také zazní některé známé písně, které složil. V obsazení diváci uvidí větší část činohry brněnského Národního divadla – Petra Halberstadta, Kláru Apolenářovou, Henrietu Horáčkovou, Zdeňka Dvořáka, Jaroslava Dufka, Moniku Maláčovou a další.

Autor: