Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Mouřenín udělal práci a jde“

Česko

Je to bezvadná zkušenost.

Akorát že měla přijít o dvacet let dříve, říká ironicky Jiří Pernes, odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. V čele ústavu vydržel pouhých šest neděl.

* LN K vašemu odvolání nakonec vedlo podezření z plagiátorství. Dopustil jste se ho, či ne?

Beru to jako nespravedlnost, jako nepravdu. Mrzí mě to proto, že musím odejít z místa ředitele ústavu, ale beru to i jako poškození svého dobrého jména.

* LN Podle vašeho názoru tedy o plagiátorství nešlo?

V žádném případě to jako plagiát neberu. Odmítám to podezření. Plagiát je, když si někdo přivlastní cizí duševní vlastnictví nebo jeho část, vydává ho za své a neuvede jméno autora. To jsem v žádném případě neudělal.

* LN Můžete to vysvětlit?

Nepsal jsem vědeckou práci, ale takovou populárně-naučnou knížečku ke stému výročí Lidových novin. Tu paní (Blanku Maškovou, pozn. red.), kterou jsem v knize opravdu v dost obsáhlé míře uváděl, jsem šestnáctkrát citoval v textu. V úvodu jsem jí poděkoval a napsal jsem, že bez její práce bych knihu nikdy nenapsal. Uvedl jsem ji i do seznamu použité literatury. Vím, že jsem ji třeba měl uvést vícekrát. Ještě třeba znovu šestnáctkrát nebo dvacetkrát. Mně ale tenkrát vůbec nešlo o to, psát nějakou vědeckou práci. Chtěl jsem, aby to bylo pěkné čtení, pěkně se to četlo. Lidové noviny chtěly populární práci, tak jsem to napsal. Já můžu pokorně uvést nějaké pochybení, že jsem zvolil špatně metodu. Rozhodně ale odmítám, že bych vědomě plagioval. To prostě ne a stejný názor vyslovil při jednání rady i Petr Fiala (rektor Masarykovy univerzity a člen rady ústavu). Je to účelové obvinění, které není na místě.

* LN Co tedy podle vás přimělo děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Stehlíka změnit názor a hlasovat proti vám, což nakonec rozhodlo?

To je pro mne záhadou. Za těch šest neděl, co vedu ústav, se situace zklidnila. Lidi začali pracovat, vše začalo fungovat, jak má. Je to jeho názor. Já ho nemíním nijak komentovat a neumím si ho vysvětlit. Myslím si ale, že svým rozhodnutím poškodil ústav.

* LN Co teď budete dělat?

No to ještě nevím.

* LN Teoreticky byste se o křeslo ředitele ústavu mohl ucházet v novém výběrovém řízení...

Ne, ne, v žádném případě. Tři členové rady jsou naprosto neústupní. Chtějí, aby se vrátil Pavel Žáček, a já pro ně jsem úhlavní nepřítel. Mouřenín udělal práci a může jít. Po té zkušenosti, kterou jsem si tu prošel, bych už ostatně ani nechtěl. Obě obvinění z plagiátorství mě zasáhla velmi bolestně. Když říkají, že jsem chodil na VUML, nad tím se dá mávnout rukou. Když mě ale ve dvaašedesáti letech obviní, že opisuji diplomové práce, tak to mi teda opravdu vadí.

* LN Nelitujete, že jste se do toho pustil?

No, je to bezvadná zkušenost. Akorát že měla přijít o dvacet let dříve. Měl jsem jasnou představu, co z ústavu chci udělat. Na závěr ale musím říci, že pan kolega Hazdra (Zdeněk Hazdra, dočasný ředitel ústavu) je člověk naprosto schopný a kvalifikovaný. Myslím, že je to dobrá volba a že ústavu prospěje.

***

Cesta k odvolání * Rada Ústavu pro studium totalitních režimů zvolila Pernese ředitelem v polovině února. Do funkce Pernes nastoupil 1. dubna. * První kritiku si vysloužil za to, že radě nepřiznal předlistopadové „studium“ VUML. Pernes se hájil tvrzením, že to nepovažoval za důležité, a faktem je, že VUML na sebe dobrovolně prozradil v rozhovoru pro LN. * Radě se ale nepochlubil ani tím, že se ve stejné době podepsal pod publikaci o dějinách Slavkova u Brna, ve které je oslavován komunistický Vítězný únor. * Vaz Pernesovi zlomilo podezření z plagiátorství. Dvě z jeho populárně-vědeckých knih obsahují delší pasáže z jiných děl. Zdroje Pernes přiznal, podle svých kritiků ale nedostatečně citoval.

Autor: