SALCBURK/PRAHA Na Salcburském festivalu budou letos Českou republiku reprezentovat dva úspěšní pěvci: basbarytonista Adam Plachetka a sopranistka Martina Janková. Poprvé se setkají pracovně a zazpívají v obnovené inscenaci opery Figarova svatba Wolfganga Amadea Mozarta. Prestižní přehlídka klasické hudby s více než osmdesátiletou tradicí začne v Salcburku dnes a potrvá do 30. srpna.
„Nijak zvlášť se nepřipravuji, protože jsem tuto produkci již dělal loni v Japonsku na zájezdu. Mozarta mám ze všeho nejraději, pro hlas mého věku je nejzdravější. Jsem za něj rád kdykoli, kdekoli,“ řekl čtyřiadvacetiletý Plachetka. Festival v Mozartově rodišti je podle něj navíc inspirativní příležitostí setkat se se zahraničními kolegy.
Plachetka se na této přehlídce objevil už loni v roli hajného v opeře Antonína Dvořáka Rusalka. Také Janková, která žije ve Švýcarsku, už v minulosti na festivalu na úpatí Alp několikrát účinkovala. S Figarovou svatbou vystoupí na jevišti Mozartova domu od 16. do 29. srpna celkem pětkrát. Janková v úloze Cherubína a Plachetka jako Antonio.
Hra mocných Nejslavnějšího salcburského rodáka letošní ročník festivalu připomene ještě druhou operou Cosi fan tutte (Takové jsou všechny).
Slovensko bude mít letos svou zástupkyni v opeře Ludwiga van Beethovena Fidelio, v níž postavu Marzelliny zazpívá vycházející bratislavská operní hvězda Adriana Kučerová. Ta již s úspěchem působí na evropských scénách a loni vystoupila i na Pražském jaru.
Salcburský festival nabídne letos očekávanému čtvrtmilionu návštěvníků na 190 představení. Mottem tohoto ročníku je „Hra mocných“. „Moc a útlak přirozeně nejsou žádnou hrou a zneužívání moci žádným žertem,“ zdůraznil umělecký ředitel festivalu Jürgen Flimm. „Represe jsou ale všudypřítomné a všude - před tisíci lety, předevčírem, včera, dnes a - což je nejhorší - i zítra,“ vysvětlil volbu leitmotivu letošního ročníku, kterému předcházely dohady o personálním obsazení uměleckého vedení prestižní přehlídky.
Téma sváru mezi mocí a svědomím nabídne hned zahajovací představení, kterým bude oratorium Georga Friedricha Händela Theodora v titulní roli s německou sopranistkou Christine Schäferovou. Do stejné „škatulky“ patří podle uměleckého šéfa festivalu i opera Gioachina Rossiniho na motivy starozákonního útěku Židů z Egypta Mojžíš a faraon, jejíž inscenace se ujal sám Flimm, či politická opera Al gran sole carico d’amore italského skladatele Luigiho Nona.
Divadelní část festivalu přinese dvě novinky. Tou první bude netrpělivě očekávaná inscenace Judith, v níž režisér Sebastian Nübling spojil současné texty Friedricha Hebbela s barokní hudbou Antonia Vivaldiho. Druhou bude „dvojitá porce“ Samuela Becketta, v jejímž rámci bude poprvé v němčině uveden text rakouského spisovatele Petera Handkeho Dokud vás den nerozdělí aneb Otázka světla.