Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mozartovy koule budou balit Češi

Česko

SALCBURK/PRAHA Pravé salcburské Mozartovy koule se budou od června balit v Česku. To se ale vůbec nelíbí rakouským zaměstnancům firmy, kteří protestují, že tradiční pochoutka přijde o část své národní identity.

Proti záměru americké potravinářské skupiny Kraft Foods, která výrobce slavných čokoládových kuliček vlastní, se tak hlasitě ozývají rakouské odbory. Kromě poničení části rakouské identity jim vadí také hrozící ztráta zhruba 50 pracovních míst. Informují o tom rakouská média i ústřední rakouský odborový svaz (ÖGB).

Světově proslulé cukrovinky se budou sice i dál vyrábět v čokoládovně Salzburg-Schokolade v Grödigu u Salcburku. Baleny do úhledných lesklých obalů budou ovšem v Plané u Mariánských Lázní. Přibližně 100 milionů čokoládových kuliček pod oficiálním označením „Pravé salcburské Mozartovy koule“ se bude převážet z místa výroby zhruba 300 kilometrů daleko.

Příslušný odborový svaz PRO-GE se ale s plánem Kraft Foods nehodlá jen tak smířit a hlasitě žádá zrušení těchto plánů na přesun balení čokoládových koulí.

Odboráři se pozastavují nad tím, že potravinářské firmě nevadí ani dodatečné náklady na dopravu a s tím související horší ekologická bilance. Podle Waltra Androschina je přesun stovky milionů cukrovinek absurdní.

Jenže čokoládovny takovou kritiku odmítají a tvrdí, že zabalené koule by se měly vyvážet na další trhy rovnou z Česka, nikoli se nejprve vracet zpět do výrobny u Salcburku. Podle vyjádření tiskového mluvčího salcburských čokoládoven Wilfrieda Roglera by měl přesun balení naopak podniku prospět a zvýšit jeho konkurenceschopnost. „Pracujeme na tom, že se náklad logicky nebude převážet tam a zas zpátky, ale že se bude rovnou z Čech vyvážet dál,“ řekl Rogler.

Kvůli přesunu balení cukrovinky do Plané by mělo v salcburském závodě přijít o práci 40 až 50 zaměstnanců. „Při přemístění činnosti budou zasažena i další pracovní místa od mechaniků až po pracovníky v expedici,“ upozornil zástupce zaměstnanců v obalovém odvětví Gerhard Riess.

Rakouští odboráři plánují, že na začátku příštího měsíce uspořádají v Salcburku letákovou akci, které bude vévodit otázka „Kolik rakouského ještě zbylo v původních Mozartových koulích?“.

***

Cukrovinky

Největším výrobcem tradiční rakouské cukrovinky je firma Mirabell, která patří do amerického potravinářského koncernu Kraft Foods. Ročně vyrobí 100 milionů čokoládových koulí, které prodává pod jménem Pravé salcburské Mozartovy koule. Ty se vyrábí v salcburských čokoládovnách a od června se mají balit v Česku. Odtud by se měly vyvážet do více než 30 zemí.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...