Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mozek tesaný do kamene

Česko

Přibližně 300 milionů let starý zkamenělý mozek nalezli vědci zkoumající druh ryby, která kdysi žila na území dnešních států Kansas a Oklahoma v centrální části Spojených států.

„Zkamenělé mozky jsou vzácné a tenhle je zdaleka nejstarší,“ uvedl John Maisey, paleontolog z Amerického přírodovědného muzea v New Yorku.

„Měkkou tkáň ze zkamenělin známe, ale většinou jde o svaly a orgány jako ledviny,“ řekl novinářům Maisey.

Nález podrobně popisuje studie publikovaná dnes v internetovém vydání odborného časopisu PNAS. Spoluautory studie jsou Alan Pradel z Přírodovědného muzea v Paříži a Paul Tafforeau ze Evropského synchrotronu v Grenoblu. Nositelem rekordně staréhomozku byla paryba Iniopterygian, vymřelá příbuzná dnešních žraloků a chimér. Samotný objev neudělali paleontologové na místě nálezu ve Spojených státech, ale až evropští odborníci. Mozek byl totiž ukryt uvnitř fosilie. Všimli si ho tedy až při ozařování nálezu v urychlovači částic (takzvaného synchrotronu) umístěného ve francouzském městě Grenoble.

Zařízení je v podstatě velmi silný rentgen, který se používá k prosvětlování předmětů. Na snímcích lebky fosilie se brzy „vyloupla“ od zbytku zkameněliny odlišná mozková tkáň.

„Když víme, že se mozky mohou zachovat i u tak starých nálezů, můžeme začít pátrat po dalších. O mozcích raných obratlovců máme dnes jenom velmi málo informací, přitom je ale vývoj tohoto orgánu klíčový v chápání jejich evoluční historie,“ vysvětluje důležitost objevu Maisey.

Sama paryba byla podle našich měřítek velmi zvláštní tvor, který překvapil i samotné objevitele. Podle tvaru těla i jiných znaků žila patrně u dna a měřila okolo 15 centimetrů. Zuby jí rostly v řadách podobně jako dnešním žralokům, ale na rozdíl od nich měla krajně neobvyklé omezení ve vnímání pohybu vlastního těla.

Patrně dokázala vnímat jenom svůj horizontální pohyb a neuměla se prakticky orientovat na vertikální ose. Naznačuje to alespoň tvar jejího zvukovodu. U žádného dnes žijícího zvířete věda podobnou „podivnost“ nezná.

Autor: