Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Možná se činovníci FINA zbláznili, míní kouč

Česko

Příval světových rekordů ze šampionátu v Římě zahltil média. „Nevím, jestli je to pro plavání dobré,“ říká Jaroslav Strnad, přední český trenér a bývalý kouč reprezentace.

* LN Malý kvíz - víte, kolik padlo v Římě světových rekordů?

Tak čtyřicet? (smích) Je v tom nepořádek, taky v tom mám guláš. Ve středu jsem koukal na padesátku znak žen a první čtyři šly pod světový rekord. Je to normální?

* LN Není to jistá degradace světových rekordů a tím pádem i plavání?

Určitě je, říkám to už dlouho. Přece není normální, aby jen za loňský rok padlo sto dvacet světových rekordů. V pětadvacítce a padesátce dohromady. Mohou za to plavky, samozřejmě, ovšem nevím, jestli je to pro plavání dobré.

* LN Loni k té smršti přispěly revoluční plavky LZR Racer od firmy Speedo, teď se skloňují polyuretanové od firmy Arena a dalších. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ty loňské, co v nich plave třeba Phelps, měly na partiích, kde je největší obtékací odpor, tedy na zadnici a na bocích, u žen i na prsou, vrstvu z umělých vláken. Jenže teď jsou plavky z toho materiálu celé. Rozdíl je i v ceně, loňské stály něco málo přes pět set dolarů, současné stojí ještě o něco víc.

* LN Dají se volně koupit?

Kdepak, potvrdil mi to bývalý reprezentant Daniel Machek, který je zástupcem firmy Arena pro Česko, tudíž to není rovnoprávné pro všechny. Plavci je dostávají tak, že jednotlivé federace mají nasmlouvané firmy, a ti, kteří se nominovali do Říma, je dostali.

* LN Takže to platí i o českých plavcích?

Naši je dostali týden před odjezdem do Říma. Moje svěřenkyně Petra Chocová je poprvé oblékala 87 minut. Pak jí praskly, dostala nové a vytvořila v nich nové české rekordy na 200 a 50 metrů prsa. Stačilo to na 26., resp. 29. místo. Z toho je zřejmé, že plavky to za vás neodplavou.

* LN Neměla Mezinárodní plavecká federace FINA tolik diskutované plavky zakázat už loni?

Když zůstaneme u nejnovějšího modelu, tak ho FINA zakázala, jenomže potom jej zase povolila. Zjara přišel podobný obrat asi třikrát.

* LN Francouzský kraulař Alain Bernard v květnu jako první zaplaval stovku v čase pod 47 vteřin, FINA mu ale rekord neuznala právě kvůli plavkám. Neměl být uznaný zpětně?

Těžko říct. Plaval v nových arenách. Pak přišla určitá omezení, ale v závěru června FINA pustila současnou verzi plavek, vlastně stejnou. FINA v tom udělala velký nepořádek.

* LN Nebylo by teď nejlepší, kdyby se letošní rekordy zrušily?

To by možná bylo na místě, ale není to jednoduché. Jak teď dohledáte, jestli druhý, třetí nebo čtvrtý v pořadí plaval v polyuretanových plavkách, nebo ne? Světové rekordy se dohledat dají, ale další pořadí už velmi špatně. Dát to dohromady by bylo hodně složité.

* LN Od úvodu příštího roku se má opět plavat v plavkách z textilu. Věříte tomu?

Nevím. Podle kolegů, kteří byli v Římě, už FINA tak přesvědčivě nevystupuje. Protože když se nové plavky zakážou, tak deset let neuvidíme žádný světový rekord.

* LN Nemohou v celém příběhu hrát roli peníze? Netlačí výrobci různými způsoby na činovníky?

Nějaká lobby za tím nutně být musí, jiné vysvětlení nemám. Nebo ještě jedno - že se činovníci FINA zbláznili.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...