Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Možná to byla nejlepší dovolená

Česko

PRAHA Madagaskar? Dlouho jen sen. A živý lemur, který jí v plyšové podobě z filmu jménem této ostrovní země přináší štěstí na závodech? To byl druhý sen. Oba sny si oštěpařka Barbora Špotáková (27) splnila při dvoutýdenní dovolené, kterou s přítelem Lukášem trávila v tomto přírodním ráji kousek od afrických břehů. „Bylo tam vedro, ale nádhera,“ pochvalovala si olympijská vítězka po návratu.

* LN Jací jsou lemuři v neplyšové podobě?

Krásní. Na těch velkých ostrovech jsou v národních parcích, ale my jsme byli na jednom menším, jmenuje se Svatá Marie, a tam je měli v zoo. Ale půjčili nám je na ruku a oni z nás pořád olizovali slaný pot. Mají strašně heboučkou srst a jemné pacičky, jsou hodně kamarádští. Někteří prý mohou být agresivní, ale k těm nás nepustili.

* LN Neříkejte, že jste cestu na Madagaskar podnikli pouze kvůli lemurům?

Kdepak, byli jsme zvědavi na tamní přírodní bohatství, které je ojedinělé. Nejde jen o lemury, ale různé opice, žáby, hady... Bydleli jsme v hotelu a podnikali výpravy na krosové motorce. Ne moc dobrodružné, ale aby měl člověk nějakou zábavu. I když řídil Lukáš, tak to byla docela síla - silnic tam totiž moc nemají, spíš cesty plné výmolů. Ale vždycky jsme našli nějakou výjimečnou pláž.

* LN Poznal v místě vašeho pobytu někdo olympijskou vítězku v hodu oštěpem?

Nepoznal, o to větší to byla paráda. (úsměv)

* LN Našla jste tam kromě lemurů i nějaké další zvířecí miláčky?

Chameleona. Toho nám taky dali na ruku, mohli jsme si ho pochovat. A dokonce nám předvedl, jak umí ulovit cvrčka - vytasil kvůli tomu asi třiceticentimetrový jazyk. Jinak tam chameleoni chodili běžně po ulicích. Měli různé barvy, jenom jsme nespatřili, jak je střídají.

* LN Podle vašich slov jste potkávali samá sympatická zvířata...

To ne, bylo tam hodně hadů, jen tak, mezi stromy, ale prý nejsou jedovatí. A taky pavouků - když je pavouk moc velký, tak se mi to nelíbí. Zrovna jeden nám lezl po moskytiéře zevnitř, to jsem nechápala, jak se tam mohl dostat.

* LN Neměli jste obavy z politického neklidu, který nyní na Madagaskaru panuje?

Kdepak, na tom našem ostrůvku jsme o tom ani nevěděli, tam lidé řešili úplně jiné starosti. Pokud vím, nepokoje stejně probíhaly jenom v hlavním městě.

* LN Dá se tedy říci, že jste si na Madagaskaru splnila cestovatelský sen?

Možná to byla nejlepší dovolená v životě. Člověk nikdy neví, pak bude mít třeba jiné starosti... Líbilo se mi to moc, klidně bych se tam vrátila. Nemluvě o tom, že když se takhle uprostřed zimy ohřejete... To si hned dobijete baterky.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...