Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Možná to byla nejlepší dovolená

Česko

PRAHA Madagaskar? Dlouho jen sen. A živý lemur, který jí v plyšové podobě z filmu jménem této ostrovní země přináší štěstí na závodech? To byl druhý sen. Oba sny si oštěpařka Barbora Špotáková (27) splnila při dvoutýdenní dovolené, kterou s přítelem Lukášem trávila v tomto přírodním ráji kousek od afrických břehů. „Bylo tam vedro, ale nádhera,“ pochvalovala si olympijská vítězka po návratu.

* LN Jací jsou lemuři v neplyšové podobě?

Krásní. Na těch velkých ostrovech jsou v národních parcích, ale my jsme byli na jednom menším, jmenuje se Svatá Marie, a tam je měli v zoo. Ale půjčili nám je na ruku a oni z nás pořád olizovali slaný pot. Mají strašně heboučkou srst a jemné pacičky, jsou hodně kamarádští. Někteří prý mohou být agresivní, ale k těm nás nepustili.

* LN Neříkejte, že jste cestu na Madagaskar podnikli pouze kvůli lemurům?

Kdepak, byli jsme zvědavi na tamní přírodní bohatství, které je ojedinělé. Nejde jen o lemury, ale různé opice, žáby, hady... Bydleli jsme v hotelu a podnikali výpravy na krosové motorce. Ne moc dobrodružné, ale aby měl člověk nějakou zábavu. I když řídil Lukáš, tak to byla docela síla - silnic tam totiž moc nemají, spíš cesty plné výmolů. Ale vždycky jsme našli nějakou výjimečnou pláž.

* LN Poznal v místě vašeho pobytu někdo olympijskou vítězku v hodu oštěpem?

Nepoznal, o to větší to byla paráda. (úsměv)

* LN Našla jste tam kromě lemurů i nějaké další zvířecí miláčky?

Chameleona. Toho nám taky dali na ruku, mohli jsme si ho pochovat. A dokonce nám předvedl, jak umí ulovit cvrčka - vytasil kvůli tomu asi třiceticentimetrový jazyk. Jinak tam chameleoni chodili běžně po ulicích. Měli různé barvy, jenom jsme nespatřili, jak je střídají.

* LN Podle vašich slov jste potkávali samá sympatická zvířata...

To ne, bylo tam hodně hadů, jen tak, mezi stromy, ale prý nejsou jedovatí. A taky pavouků - když je pavouk moc velký, tak se mi to nelíbí. Zrovna jeden nám lezl po moskytiéře zevnitř, to jsem nechápala, jak se tam mohl dostat.

* LN Neměli jste obavy z politického neklidu, který nyní na Madagaskaru panuje?

Kdepak, na tom našem ostrůvku jsme o tom ani nevěděli, tam lidé řešili úplně jiné starosti. Pokud vím, nepokoje stejně probíhaly jenom v hlavním městě.

* LN Dá se tedy říci, že jste si na Madagaskaru splnila cestovatelský sen?

Možná to byla nejlepší dovolená v životě. Člověk nikdy neví, pak bude mít třeba jiné starosti... Líbilo se mi to moc, klidně bych se tam vrátila. Nemluvě o tom, že když se takhle uprostřed zimy ohřejete... To si hned dobijete baterky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!