Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Možná, že jsem amnestii vyšetřoval hloupě, přiznává Mynář

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Bývalý hradní právník Pavel Hasekopf se omluvy hradního kancléře Vratislava Mynáře nedočká. Ten závěry svého vyšetřování autorů amnestie stále hájí. Byť přiznává, že jsou možná laické a hloupé. "Vyšetřování autorů amnestie jsem vedl sám," říká Mynář v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Jakým průsečíkem metod jste došel ke své verzi autorů amnestie?
K amnestii už všechno bylo řečeno.

Lidovky.cz: Takže omluvy, kterou od vás žádá Pavel Hasenkopf, se nedočká?
A za co bych se měl omlouvat? Možná nerozumím právnímu slovíčkaření, ale jestli někdo sám poskytne panu prezidentovi velmi obsáhlý materiál k amnestii, tak je to přece jasné. Jestli je to verze, která byla, nebo nebyla použita, to je podřadné. Na amnestii pracoval. Pokud Hasenkopf několik týdnů na amnestii pracoval, tak nevidím, jak jinak to nazvat, než spoluautorství.

ČTĚTE VŠE K AMNESTII:

Lidovky.cz: Takže i přesto, že se pod finální úpravou výrazněji podepsal Zdeněk Koudelka, se Hasenkopfovi omluvit nehodláte?
Je vidět že si mediální pozornosti pan Hasenkopf užívá, tak ho nechám, ať si jí užívá. Myslím, že jsem nic neporušil, nic špatného neudělal a stojím si za tím.

Lidovky.cz: Pavel Hasenkopf tvrdí, že rozhovor, ve kterém ho označujete za jednoho z autorů amnestie proběhl dříve, než vaše schůzka. Je to tak?
On uvádí nějaké dva, nebo tři dny. To samozřejmě není pravda. Bylo to den dopředu. A i kdyby to pravda byla, nerozumím stížnosti pana Hasenkopfa, že jsem ho neinformoval o svém rozhovoru. Nevím, jestli mám jako kancléř povinnost říkat svým podřízeným, co řeknu v nějakém rozhovoru. Pan Hasenkopf mě také neinformoval, že půjde do Otázek Václava Moravce a poruší tím naše moratorium.

Lidovky.cz: To vyšetřování autorů amnestie jste vedl sám?
Ano, to jsem vyšetřoval já sám. Ten úkol jsem od prezidenta dostal já. Svým způsobem, možná hloupým a možná laickým, jsem se chtěl dopídit autorů amnestie. Faktickým podpisem je to exprezident Klaus a já si myslím, že občany zajímalo, kdo k tomu dělal podklady, kdo se na tom podílel. Vyšetřoval jsem, kdo byl autorem nebo spoluautorem amnestie na Hradu.

EXKLUZIVNĚ NA LIDOVKY.CZ:

Lidovky.cz: Takže to je důvod, proč jste ve svém seznamu vynechal Zdeňka Koudelku?
K tomu samozřejmě nemám mandát. Jestli na tom dělal Koudelka, nebo kdokoli jiný, na spravedlnosti, na vnitru, nebo kdekoli jinde, to je mimo mé kompetence. Na pokyn pana prezidenta jsem využil svých kompetencí uvnitř Hradu.

Lidovky.cz: Bývalý šéf politického odboru Hradu Ladislav Jakl si stěžoval, že si od něj materiály k amnestii nikdo z nové správy Hradu nevyžádal. Proč?
Přišel jsem na Hrad až chvíli po inauguraci pana prezidenta. Když jsem se později ptal, byly mi sděleny důvody, za kterých opustili Hrad pánové Hájek a Jakl. Nepovažoval jsem za vhodné, nahánět někoho, kdo pro nás již nepracuje k nějakému vysvětlení ohledně amnestie. 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Povodně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Povodně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Povodně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...