2. listopadu 2017 18:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Možní kandidáti na ministry se ke svému působení ve vládě nevyjadřují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o vládě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Lidé, o nichž se spekuluje jako o možných budoucích ministrech, často nechtějí komentovat, zda by vstoupili do vlády Andreje Babiše (ANO). Někteří z nich, jako bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý nebo šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček, nemají o působení v kabinetu zájem. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Podle spekulací médií hledá Babiš kandidáta na ministra obrany, protože dosavadní ministr Martin Stropnický (ANO) by měl vést českou diplomacii. Generál Jiří Šedivý řekl, že na post ministra obrany nesměřuje. Pozice by se podle něj nedala sloučit s jeho podnikáním. Generálporučík Miroslav Žižka, který se v létě vrátil z vysoké bruselské funkce a na konci roku odejde z armády, řekl, že ho nikdo s nabídkou na řízení ministerstva obrany neoslovil.

Jako o možné kandidátce na ministryni obrany spekulovala média o současné ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové (za ANO). Ta ve čtvrtek na dotaz ČTK nechtěla komentovat, zda bude pokračovat na svém ministerstvu, nebo bude mít zájem o jinou pozici ve vládě.

V případě, že by Šlechtová přešla na jiné místo, by podle některých spekulací mohla ministerstvo pro místní rozvoj převzít nová poslankyně ANO Klára Dostálová, která v minulosti působila na ministerstvu ve funkci náměstkyně. „Žádnou takovou nabídku jsem nedostala. Pokud by přišla, tak bych ji samozřejmě zvážila,“ řekla.

Někteří odmítli, jiní odmítají komentovat

Nabídku na funkci ministra průmyslu odmítl Havlíček, zdůvodnil to tím, že mu vládní angažmá neumožňují jeho další aktivity. Nabídku na vedení ministerstva kultury odmítl z rodinných, profesních i osobních důvodů hudební skladatel Ivo Medek.

Jako o možné ministryni financí se spekuluje o dosavadní náměstkyni Aleně Schillerové, která ve čtvrtek odmítla komentovat, zda nabídku dostala. K tomu, zda dostala nabídku stát se ministryní práce a zda ji případně přijala, se nechtěla vyjadřovat ani někdejší šéfka centrálního úřadu práce Marie Bílková. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová odmítla komentovat spekulace o tom, že by se mohla stát ministryní vnitra.

ČTK
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz