Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kandidatura na prezidenta? Možnost tady je, řekl Klaus. Přednost však dává mladým

Česko

  11:53aktualizováno  18:38
PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus v nedělním pořadu Partie na TV Prima připustil, že by mohl znovu kandidovat na prezidentský post. „Ale myslím, že je to spíše věc pro mladší generace,“ dodal. Spekuluje se i o prezidentské kandidatuře jeho syna, Václava Klause mladšího.

Exprezident Václav Klaus. foto:  František Vlček, MAFRA

„Nevím, jestli starý pán mého věku může o něco takového usilovat,“ řekl Klaus na otázku týkající se jeho případné kandidatury na prezidenta. „Tahle možnost tady je, ale myslím, že to je už úkol pro nové generace,“ dodal.

KLAUS: Halíkova chabá argumentace

V této souvislosti vyzdvihl svého syna, poslance Václava Klause ml., který má podle něj předpoklady pro to, aby se stal prezidentem. Prý se názorově vyprofiloval a ukázal, že dokáže „foukat proti větru“. „Jestli má schopnost přátelské komunikace s miliony voličů, to by se teprve muselo ukázat,“ myslí si exprezident.

Exprezident Václav Klaus si na oslavě svých 77. narozenin připil se současným...
Václav Klaus přichází na oslavu svých 77. narozenin.

Klaus také kritizoval neúspěšného kandidáta na prezidenta z minulých voleb Jiřího Drahoše. „Jeho prázdnotu jsme viděli od prvopočátku,“ prohlásil.

Lepšolidi? V Německu běžný výraz

Během rozhovoru se exprezident vyjadřoval i k dalším tématům. Reagoval například termín „lepšolidi“, který použil Miloš Zeman ve svém vánočním projevu.  Podle Klause je blízký německému termínu Gutmensch, který exprezident sám používá ve svých zahraničních projevech. „V Německu je to součást běžné politické hantýrky,“ vysvětluje. V češtině sice termín slyšel poprvé, ale nic proti němu nenamítá. Má podle něj označovat dnešní progresivisty, kteří chtějí ostatním diktovat, jak mají žít.

Kontroverze ohledně byznysu a rodiny premiéra Andreje Babiše exprezidenta Klause netrápí. Dle jeho názoru jejich akcentace ze strany opozice odvádí pozornost od samotné politiky. Klaus kritizoval Babišovy ústupky levicovým koaličním partnerům, například zlevněné jízdné pro studenty. „Babiš likviduje pravolevou koncepci, je kdekoli. Měla se s ním spojit ODS a mohla by prosadit tvrdá pravicová opatření,“ uvedl bývalý prezident a zakladatel zmíněné strany. Premiérovi a jeho vládě podle něj chybí celková koncepce.

Za vzestupem Babišovy popularity nevidí exprezident jen „dárečky“ v podobě výdajů ze státního rozpočtu. „Větší váhu bych přikládal chabosti opozice,“ uvedl. Opozici podle Klause chybí charismatický vůdce. Další z politických výhod premiéra podle něj spočívá v tom, že odmítl mezinárodní pakt o migraci.

Klaus: Západ ponouká Ukrajinu k provokaci

Klaus se vyjádřil také k různým událostem předešlého roku, například oslavám sta let republiky či výročí sametové revoluce. „Trápím se schizofrenií politiků,“ uvedl. Státní představitelé podle něj na jednu stranu velebí zrod národního státu a porážku komunismu, zároveň ale nebojují proti „ataku na národní stát ze strany EU“. „Přál bych si, aby nedocházelo k přivlastňování si výročí lidmi, kteří stále hrají hru boje s komunismem,“ řekl k oslavám 17. listopadu. Komunismus už tady není a lidé by si dle Klause měli více všímat současných hrozeb.

Za jednu z nich označil exprezident multikulturalismus, který je podle něj „novým náboženstvím“, jehož hlavním nástrojem má být Evropská unie. Česká společnost podle Klause žije v „dusivé atmosféře politické korektnosti“. „EU nám nikdy nemůže nabídnout domov,“ uvedl.

Klaus cítí také rostoucí mezinárodní napětí. Za největší bezpečnostní problém označil Ukrajinu. „Ona sama je, řekl bych, ponoukána politickými elitami Západu včetně našich, aby co nejvíc provokovala Rusko a prezidenta Putina,“ řekl. Ruský prezident se podle něj „pořád chová opatrně a střízlivě a nenaskakuje na každou provokaci“. „Což je štěstí, protože kdyby tam byl někdo chaoticky uvažující, tak by ten kotel mohl vybuchnout,“ dodal.

Ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis se na Twitteru Klause zeptal, zda jeho vyjádření znamená souhlas s těmi, kteří si mysleli, že to v roce 1938 bylo Československo, kdo vyprovokoval „opatrně a střízlivě“ uvažujícího Hitlera.

06.ledna 2019 v 16:26, příspěvek archivován: 06.ledna 2019 v 18:38

Po dnešním rozhovoru Václava Klause v televizi Prima bych na něj měl jedinou otázku: znamená jeho vyjádření o Ukrajině souhlas s těmi, kdo si myslel, že to v roce 1938 bylo právě Československo, kdo vyprovokoval "opatrně a střízlivě" uvažujícího Hitlera?

Autoři: ,