Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MPO: Budou-li limity, nebude teplo

Česko

Za poplašnou zprávu a nemístný nátlak považují aktivisté Greenpeace vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu o nutnosti prolomení těžebních limitů.

PRAHA Pokud nebudou prolomeny limity na těžbu hnědého uhlí, na němž je závislá řada tepláren v Česku, mohl by se bez tepla do konce roku 2015 ocitnout až milion obyvatel. Na konferenci o vývoji energetiky to řekl ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Roman Portužák. „Je to šíření poplašné zprávy,“ reagoval na tvrzení Portužáka vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Podle Portužáka řadě tepláren končí mezi lety 2009 až 2015 smlouvy s uhelnými firmami na dodávky hnědého uhlí. „Pokud budeme trvat na tom, že zásoby hnědého uhlí jsou nevytěžitelné, tak bude řada tepláren bez možnosti uzavřít nové smlouvy,“ uvedl. „Na konci roku 2015 tak bude na dodávkách tepla přímo ohrožen milion obyvatel při vytápění bytové sféry a dalších řádově několik set tisíc v terciární sféře - školy, školky, úřady, služby, nemocnice,“ dodal.

Podle ředitele Teplárenského sdružení (TS) Miroslava Krejčů potenciální nebezpečí, že řada lidí bude v budoucnu mít problémy s dodávkami tepla, skutečně existuje. „Teplárny nemají dlouhodobé smlouvy na dodávky uhlí a stát dosud neřekl, jakým směrem se situace bude vyvíjet,“ uvedl.

V případě, že by uhlí například nahradil plyn, cena tepla by podle něj výrazně vzrostla. „Nejlepší cestu vidíme v prolomení limitů, aby uhlí pak bylo využito pro efektivní teplárenství, tedy v kombinaci výroby elektřiny a tepla,“ řekl Krejčů. Podle sdružení tvoří nyní teplo vyrobené spalováním hnědého uhlí 49 procent domácí tepelné produkce.

Zásoby hnědého uhlí podle dřívějšího vyjádření šéfa Teplárenského sdružení Alexeje Nováčka přitom dojdou dříve, než se očekávalo, mezi roky 2020 až 2030.

Ekologové s tvrzením ministerského úředníka o ohrožení dodávek tepla ostře nesouhlasí. „České teplárenství lze dál rozvíjet bez prolomení limitů,“ míní vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Teplárny by postupně podle něj například měly přecházet na biomasu a stát by se měl také zaměřit více na zateplování domů, které zvýší energetickou účinnost tepelných zdrojů.

Otázka prolomení územních limitů je jedním z hlavních témat návrhu aktualizované Státní energetické koncepce, který bude zřejmě schvalovat vláda, jež vzejde z nadcházejících voleb.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...