Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo práce vypíše tendr na nový informační systém za 1,4 mld

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo práce se chystá vyhlásit obří soutěž za 1,4 miliardy korun na dodavatele informačních systémů pro vyplácení sociálních dávek. Zveřejnilo to ve věstníku veřejných zakázek. Vítěz má dostat smlouvu na dobu neurčitou.

V příštím roce má programy a aplikace vyvinout a otestovat, od roku 2015 by je měl spravovat. Ministerstvo nynější systém nevybralo v tendru. Podle antimonopolního úřadu tak porušilo zákon o veřejných zakázkách. Zakázal mu proto dosavadní programy používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné. Řízení ještě neskončilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle věstníku se zakázka týká vývoje, dodávky, správy, údržby a dalšího rozvoje provozu systémů pro vyplácení dávek a pro politiku zaměstnanosti. Dodavatel musí navrhnout "integrované řešení" a musí vytvářet nové verze, spravovat databáze či zajistit záruční podporu a školení. Na zveřejnění záměru vypsat zakázku upozornily Hospodářské noviny.

Nynější počítačový systém k vyplácení dávek začaly úřady práce používat od loňska. Ministerstvo práce pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) dodavatele nevybíralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě ministerstva vnitra se společností Fujitsu Technology Solutions.

Podle antimonopolního úřadu tak resorty porušily zákon o veřejných zakázkách. Ministerstvo práce se nechalo slyšet, že do pěti měsíců nestihne programy změnit a nové výběrové řízení provést. Jak by resort situaci řešil do roku 2015, zatím nezveřejnil. Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová ČTK před pár dny pouze v SMS napsala, že podrobnější informace budou příští týden.

Výběr dosavadního systému měl na starosti bývalý Drábkův náměstek Vladimír Šiška. Toho politice loni obvinila z podplácení při jedné ze zakázek. Nynější programy stále nefungují bez problémů, uvedla před nedávnem na jednání sněmovního sociálního výboru ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Po jeho zavedení programy kolabovaly, úředníci museli pracovat přesčas, na úřadech se tvořily fronty a lidé dostávali peníze od státu se zpožděním.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...