Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mraky toxických nedopalků na zemi. Na co se kuřáci vymlouvají?

Česko

  7:00
PRAHA - UVNITŘ ANKETA. "Odhodit nedopalek na zem? To určitě ne. Vždycky jen do koše," přesvědčuje muž kouřící na autobusové zastávce. Nato se otočí a zbytek cigarety odhodí na zem. A není sám. Bezohledných kuřáků je nespočet a neodradí je ani hrozící pokuta. Server Lidovky.cz vyrazil do pražských ulic sledovat chování kuřáků.

I v okolí odpadkových košů je k vidění takové množství nedopalků. foto: Lidovky.cz

Během dvou hodin pozorování kuřáků na pražských zastávkách odhalila reportérka serveru Lidovky.cz přes třicet lidí, kteří bez ostychu odhodili nedopalek na zem. Těch, kteří dokouřenou cigaretu poslušně hodili do odpadkového koše, bylo poskrovnu. Konkrétně osm. Na otázku, proč cigaretový špaček neskončil spíše v koši než na chodníku, zaznělo množství výmluv.

ČTĚTE TAKÉ:

Nebezpečné nedopalky

Podle studie Národního institutu pro technologie (ENEA) představují nedopalky velké riziko jak pro lidské zdraví, tak pro životní prostředí. Carmine Ciro Lombardi, který studii zpracoval, říká, že se cigaretové špačky vyrovnají toxickému odpadu (baterie nebo staré elektronické přístroje).

Nedopalky obsahují stovky karcinogenních látek a také radioaktivní polonium 210. To je 250tisíckrát jedovatější než kyanidy.

"Nedopalky jsou jedovaté například i pro ryby, které si je pletou s potravou. Když se kouří na pláži, tak asi 19 procent plážového odpadku tvoří cigaretové nedopalky. Takže řada lokalit, třeba New York, má zakázáno kouřit na plážích, také v parcích atd.," řekla serveru Lidovky.cz Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Výmluvy pražských kuřáků

"Proč jsem to hodil na zem? No protože mi jede tramvaj a kdybych musel ke koši, už bych nestihl nastoupit," říká dvacetiletý mladík stojící jen pár metrů od koše. 

"Já to nedělám často, vážně ne. Jen mám starosti a jsem hodně zamyšlený. Ani jsem si to neuvědomil. Přiznám se, že mě v tu chvíli vůbec nenapadlo hodit cigaretu do koše," vysvětluje nedopalek odhozený na chodník muž v produktivním věku. Dokouřenou cigaretu pronesl kolem pěti odpadkových košů, poté jej však hodil na zem.

"Nehodil jsem to do koše, protože to tu (v okolí tramvajové zastávky I. P .Pavlova - pozn. red.) uklízí šestkrát denně. Házet nedopalek do koše je pak podle mě úplně zbytečné. Řeknu to i jinak - je to tu stejně dost špinavý a ošklivý, takže mě to nijak netrápí," ospravedlňuje se teenager, který nedopalek odhodil před restaurací s rychlým občerstvením.

'Zametat musím každou půl hodinu'

Jenže kuřáci nepřidělávají starosti jen městům, které za miliony ročně zajišťují pravidelné čištění ulic. I uklízečka z fast foodu musí kvůli sobeckým kuřákům zametat častěji. "Venku bych to měla uklízet každou půl hodinu, těch vajglů se tu totiž nashromáždí docela dost. Dělám to několikrát za den," stěžuje si.

Stejně tak není z pohozených nedopalků nadšená ani zaměstnankyně nedalekého květinářství ve vestibulu metra. "Těsně před vchodem do metra lidé cigarety odhazují nejvíce. Zametám tu až čtyřikrát denně. Největší problém mám tamhle na rohu," ukazuje na místo, kde se vedle květin válí desítka cigaretových špačků. A to hned po ránu...

Pokuta za odhození nedopalku

Za odhození cigarety na zem hrozí podle vyhlášky pražského magistrátu až tisícikorunová pokuta. "Sankce za tento přestupek je poměrně vysoká, na místě může dosáhnout až tisíce korun, ve správním řízení pak až třicetkrát více," stojí na stránkách úřadu.

V praxi se ale pokuta příliš neuděluje. "Záleží na uvážení městského strážníka. Také se to třeba řeší domluvou - když se strážník s dotyčným dohodnou, že nedopalek vyhodí do koše," řekla mluvčí pražské městské policie Zuzana Gašpar.

Anketa

Jak by měli být kuřáci, kteří odhazují nedopalky, trestáni?

Zvýšil/a bych pěnežní trest na několik tisíc 1324
Pokuta do tisíce korun mi přijde adekvátní 423
Řešil/a bych to napomenutím a výzvou k uklizení nedopalku 152
Kuřáci by za odhození nedopalků neměli být vůbec trestáni 130

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat