Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mravenci cvičili jógu

Česko

  10:45
BRNO - „Anička“ svázaná ostnatým drátem, čištění aury u skupiny chlapců ve slipech, údajná homosexualita Josefa Škrly a jeho možná spolupráce se Státní bezpečností. Ani řada nových svědectví světlo do spletité kauzy nevnesla.

Na snímku eskorta odvádí dvě z hlavních obžalovaných Kláru (více vepředu) a Kateřinu Mauerovy. foto: Lidové noviny

Brněnský krajský soud včera spis kuřimského případu po několikatýdenní pauze „oprášil“. Mezi sedmi obžalovanými hledá viníky týrání bratrů Ondřeje a Jakuba. Při včerejším hlavním líčení soud vyslechl patnáct svědků, slovo v následujících dnech dostane ještě dalších třicet lidí včetně soudních znalců.

Stále nevyjasněnou roli v celém případu má Barbořin otec Josef Škrla - vůdce turistického oddílu Mravenci a člověk, který položil základy odštěpenecké skupiny Hnutí Grálu.

O předrevolučním chodu oddílu včera promluvil Tomáš Herfort -někdejší Škrlův svěřenec a syn známé herečky. „Byly tam věci, které byly až vojensko-extremistické. Třeba tábor pro děti jsme vybudovali za dva dny. Bylo to na hranici života a smrti, lidi zvraceli únavou,“ vypověděl emotivně svědek. Chlapecký oddíl poté obohatily mimo jiné prvky východní filozofie. „Posilovali jsme, cvičili jógu, pak se to přehodilo na poselství grálu,“ doplnil Herfort, který zavzpomínal i na to, jak Škrla u chlapců svlečených do spodního prádla „čistil auru“. „Až pak jsem se dozvěděl, že byl homosexuálně orientován,“ doplnil o muži, který s manželkou Renatou zplodil tři děti.

Herfort byl zatím jediným člověkem z blízkosti Josefa Škrly, který poukázal na jeho autoritářské sklony a užití manipulativních prvků. „Oddíl byl vždycky tak uzavřený, že nebylo možné čerpat podněty z normálního života. Ještě dlouho po mém odchodu jsem si skládal hodnoty,“ přiznal Herfort. Nevyloučil ani možnost, že byl Škrla spolupracovníkem StB - za minulého režimu totiž dokázal vyvézt patnáct členů oddílu do Rakouska a nechat je zpečetit, tedy stvrdit jejich příslušnost k Hnutí Grálu.

O zvláštních „hrách“ sester Mauerových včera promluvil Jiří Hlaváček, blízký přítel matky týraných chlapců. Tichým hlasem soudu popsal příběh, jak s ní v noci hledal uprostřed lesa „Aničku“, kterou tam měla zanechat její sestra Kateřina. Podle telefonických instrukcí „dívku“ objevili s pytlem na hlavě a s rukama omotanýma ostnatým drátem. „Nedokážu říct, jestli to byla realita, nebo nějaké divadlo,“ připustil Hlaváček.
Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...