Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mravenci cvičili jógu

Česko

  10:45
BRNO - „Anička“ svázaná ostnatým drátem, čištění aury u skupiny chlapců ve slipech, údajná homosexualita Josefa Škrly a jeho možná spolupráce se Státní bezpečností. Ani řada nových svědectví světlo do spletité kauzy nevnesla.

Na snímku eskorta odvádí dvě z hlavních obžalovaných Kláru (více vepředu) a Kateřinu Mauerovy. foto: Lidové noviny

Brněnský krajský soud včera spis kuřimského případu po několikatýdenní pauze „oprášil“. Mezi sedmi obžalovanými hledá viníky týrání bratrů Ondřeje a Jakuba. Při včerejším hlavním líčení soud vyslechl patnáct svědků, slovo v následujících dnech dostane ještě dalších třicet lidí včetně soudních znalců.

Stále nevyjasněnou roli v celém případu má Barbořin otec Josef Škrla - vůdce turistického oddílu Mravenci a člověk, který položil základy odštěpenecké skupiny Hnutí Grálu.

O předrevolučním chodu oddílu včera promluvil Tomáš Herfort -někdejší Škrlův svěřenec a syn známé herečky. „Byly tam věci, které byly až vojensko-extremistické. Třeba tábor pro děti jsme vybudovali za dva dny. Bylo to na hranici života a smrti, lidi zvraceli únavou,“ vypověděl emotivně svědek. Chlapecký oddíl poté obohatily mimo jiné prvky východní filozofie. „Posilovali jsme, cvičili jógu, pak se to přehodilo na poselství grálu,“ doplnil Herfort, který zavzpomínal i na to, jak Škrla u chlapců svlečených do spodního prádla „čistil auru“. „Až pak jsem se dozvěděl, že byl homosexuálně orientován,“ doplnil o muži, který s manželkou Renatou zplodil tři děti.

Herfort byl zatím jediným člověkem z blízkosti Josefa Škrly, který poukázal na jeho autoritářské sklony a užití manipulativních prvků. „Oddíl byl vždycky tak uzavřený, že nebylo možné čerpat podněty z normálního života. Ještě dlouho po mém odchodu jsem si skládal hodnoty,“ přiznal Herfort. Nevyloučil ani možnost, že byl Škrla spolupracovníkem StB - za minulého režimu totiž dokázal vyvézt patnáct členů oddílu do Rakouska a nechat je zpečetit, tedy stvrdit jejich příslušnost k Hnutí Grálu.

O zvláštních „hrách“ sester Mauerových včera promluvil Jiří Hlaváček, blízký přítel matky týraných chlapců. Tichým hlasem soudu popsal příběh, jak s ní v noci hledal uprostřed lesa „Aničku“, kterou tam měla zanechat její sestra Kateřina. Podle telefonických instrukcí „dívku“ objevili s pytlem na hlavě a s rukama omotanýma ostnatým drátem. „Nedokážu říct, jestli to byla realita, nebo nějaké divadlo,“ připustil Hlaváček.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...