Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mráz porouchal některé bankomaty

Česko

  14:22
LIBEREC - Smůlu měli lidé, kteří si v posledních dnech chtěli vybrat peníze v některých bankomatech. Ty se totiž na několika místech v republice kvůli silným mrazům porouchaly.

Nízké teploty vyřadily v úterý ráno z provozu například bankomat Komerční banky vedle liberecké radnice. Klientům nesloužil ani dnes dopoledne.

Podle mluvčí KB Marie Petrovové kvůli mrazům v uplynulých třech dnech nefungovaly bankomaty také v Ostravě a dalších městech. "Nenastaly ale žádné hromadné výpadky, spíše jednotlivé poruchy. Zatuhly hlavně bankomaty umístěné hned za dveřmi. Pokud zůstaly otevřené, proudil na bankomaty mrazivý vzduch. Na řadě poboček jsme k nim proto začali dávat přímotopy," uvedla Petrovová. Venkovní bankomaty na stěnách budov odolávaly nízkým teplotám lépe, jsou totiž vyhřívané.

Problémy měli i řidiči s parkovacími lístky
Porouchaný liberecký bankomat patří k výjimkám, protože se nedá z technických důvodů vytápět. "Bankomat začne znovu fungovat, až se oteplí," dodala Petrovová. V pondělí v Liberci teploty klesly až na minus 23 stupňů. Dnes ráno se pohybovaly kolem minus deseti.

České spořitelně přestalo v mrazech sloužit šest bankomatů na severní Moravě, kde v pondělí teploty klesly k minus 30 stupňům. Bankomaty stály v místnostech těsně za dveřmi. "Dnes už na severní Moravě vydává peníze všech 152 bankomatů," uvedla mluvčí banky Klára Gajdušková. Československé obchodní bance neselhal v mrazech žádný z bankomatů. Řekl to její mluvčí Pavel Hejzlar.

Klávesnice a otvory na vydávání peněz ohřívá na venkovních bankomatech topná spirála. Vnější trezor se vytápí většinou přímotopem tak, aby v něm teplota dosahovala alespoň deseti stupňů. "V extrémních podmínkách se přesto nedá vyloučit, že bankomat zamrzne," upozornil Hejzlar. Pokud se bankomaty přímo v bankách nebo na jejich zdech ocitnou mimo provoz, mohou si zákazníci vybrat peníze v pokladnách, kde jim odpustí poplatek. Například v ČS jde o 30 korun při výběru částky do 15.000 korun.

V třeskutých pondělních a úterních mrazech vypověděly v českých městech službu rovněž automaty na vydávání parkovacích lístků. Několikrát se porouchaly třeba v Liberci. "Dokážeme je rychle opravit, na jejich rozmrazování používáme speciální prostředek," řekla pracovnice z firmy Activ, s.r.o., jež spravuje liberecký parkovací systém.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat