Například v Mošnově na Ostravsku byl teplotou minus 2,3 stupně překonán rekord z roku 1959.
Stanice, na kterých byl překonán rekord: nový rekord původní r. Cheb -2,2 -1,1 (Hodnoty jsou ve stupních Celsia)Zdroj: ČHMÚ |
Rekord z roku 1973 padl ráno také na stanici v Chebu, kde naměřili minus 2,2 stupně, a na stanici v Ostravě Porubě, kde klesla rtuť teploměru na minus 1,6 stupně Celsia. V Deštném v Orlických horách, kde meteorologové zaznamenávají teplotu od roku 1961, bylo ráno minus 3,3 stupně, což znamená překonání šest let starého rekordu. Do velmi chladného rána se probudili také lidé ve Staňkově, Jeseníku, ale i v Praze Libuši, kde teploměry ukázaly minus 1,2 stupně Celsia.
Pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu z klimatologické stanice v Šindelové Rudolf Kovařík řekl, že přízemní mrazíky jsou sice v říjnu už poměrně běžné, tak velký pokles teploty ale nebyl na sokolovské stanici zaznamenán zhruba 15 let.
Velmi nízké teploty byly podle Kovaříka dnes naměřeny i na jiných místech v Česku, ale většinou to bylo v nadmořských výškách kolem 1000 metrů.
Šindelová leží ve výšce zhruba 600 metrů nad mořem. Tak velký mráz měl na svědomí příliv velmi studeného a především suchého vzduchu ze severu, uvedl Kovařík. "Sousedovi praskl plastový rozvod vody, který měl na zahradě, a králíkům zmrzla voda v miskách," poznamenal.
V Šindelové čas od času zaznamenají mráz i v létě. Například letos 20. srpna v pěti centimetrech nad zemí teploměr ukázal minus 1,3 stupně Celsia.
O více než měsíc dříve, 7. července, ukázal teploměr v pěti centimetrech minus 0,3 stupně Celsia. Podle Kovaříka lze očekávat současné přízemní mrazíky zhruba do pátku.