Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mrazivý rekord nepadl, meteorologové jsou zklamaní

Česko

  9:59
Noc na sobotu byla teplejší, než meteorologové původně očekávali. Teplota na obvykle nejchladnějších místech, jako je okolí Horské Kvildy nebo Jizerky, neklesla pod minus 30 stupňů Celsia. Informoval o tom mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Mráz (ilustrační foto) foto: ČTK

Nejchladněji bylo na Jizerce, minus 29,7 stupně. Absolutní české minimum minus 42,2 stupně tak odolalo, noc na neděli by ale měla být chladnější.

Brzo ráno se teploty pohybovaly dokonce kolem minus 20 stupňů. Na stanici Jizerka bylo minus 20,6 stupně, v okolí Kvildy dokonce jen kolem minus 17 stupňů. Nejnižší teplota byla v ranních hodinách naměřena na stanici Jizerka-rašeliniště a to minus 26,1 stupně Celsia.

Počasí ovšem ráno na některých místech komplikuje situaci řidičům, protože na mnoha silnicích v Česku leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu, někde se dokonce tvoří sněhové jazyky. Silničáři na Olomoucku museli dokonce uzavřít silnici mezi obcemi Hraniční Petrovice a Jívová, kterou zavál sníh.

Kvůli silným mrazům přestalo pracovat zhruba 150 lidí ve výrobních halách svitavské firmy TOS, která se zabývá výrobou dřevoobráběcích strojů a sklíčidel. V halách se podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes pro Pardubický kraj nedaří zajistit teplotu 16 stupňů Celsia, při které mohou zaměstnanci pracovat. Odbory mají s vedením firmy o situaci jednat v pondělí.

"Nějaká náhradní řešení jsou ve hře, sedneme si a uvidíme, co bude dál," řekl listu odborář Libor Jána. Vyjádření vedení firmy se nepodařilo získat.

Autoři: ,