Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mrštíky nahradil Daniel a Daniel

Česko

BRNO Už pár měsíců plní hlediště Národního divadla Brno a jeho pokladnu. Na druhé straně však projekt Daniela Landy Tajemství Zlatého Draka stále vyvolává nevoli. Kromě nepříliš pozitivních recenzí to nyní dokonce vypadá, že si divadlo vyslouží soudní spor.

Na údajné nesrovnalosti kolem koprodukční a sponzorské smlouvy k financování projektu včera upozornil zastupitel Brna-středu Svatopluk Bartík. Tvrdí, že se obrátil na divadlo, aby mu smlouvy dalo k nahlédnutí, což však ředitel divadla Daniel Dvořák odmítl. A to prý i poté, co souhlas dal odbor kultury brněnského magistrátu, který je zřizovatelem divadla. To budí podle Bartíka pochybnosti, zda ve smlouvách se společností Daniela Landy 2Landa Art Production není něco nestandardního. Vedení divadla oznámilo, že vydání smluv je právní záležitost, a kdyby mohlo, dalo by je k dispozici.

Bartíkovo vystoupení za budovou Janáčkova divadla doprovodil krátký happening. Sousoší bratří Mrštíků proměnili studenti Robin Kvapil a Matěj Sýkora na dvojici Daniel Landa a Daniel Dvořák. „Chtěli jsme, aby se Bartíkovy věci a kroky, které chystá, dostaly na veřejnost zábavnou formou,“ vysvětlili mladí umělci. Kromě masek přes obličej dostal „Dvořák“ do ruky i vějíř z pětitisícových bankovek. „Určitě tam má méně, než ty honoráře ve finále budou,“ podotkl Kvapil. Novou podobu mělo sousoší jen asi dvacet minut. Za přihlížení strážníků studenti zase fotografie ze soch sňali.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: