Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mrtvé převáží „Charon Team“

Česko

Vojáci z české polní nemocnice v afghánském Kábulu zajišťují transport ostatků mrtvých vojáků

KÁBUL Na cestě nedaleko letištní plochy kábulského letiště stojí skupinka vojáků a civilistů. Na ploše roluje C-130 Herkules patřící k Illinois Air Guard. Zastavuje kousek od skupinky a technik otevírá zadní rampu. Vtom přichází důstojník a žádá přítomné, aby si vyslechli bezpečnostní poučení - hesla, podmínky pro nošení neprůstřelných vest, helem a podobně.

Za Herkules zajíždí bílý obrněný transportér s červenými kříži a českými vlajkami na boku. Vystupuje z něj několik mužů a vcházejí do letadla. Za chvíli vycházejí a nesou rakev, kterou naloží do transportéru. Pak se vrátí pro druhou, nastoupí, zavřou dveře a transportér pomalu odjíždí. Důstojník, který stále hovoří o bezpečnostních pravidlech, by mohl svou řeč zdůraznit tím, že by se otočil a řekl: „Dodržujte, co vám říkám, a máte větší šanci, že neskončíte takhle.“ Ale neudělá to.

Obrněný transportér patří ke kontingentu české polní nemocnice, která je rozmístěna na kábulském letišti. Jeho osádka je stálá a má neoficiální přezdívku Charon Team. Hlavní požadavek: pieta Stejně jako v případě onoho antického bájného převozníka je i jejich úkolem, pokud jsou požádáni, převážet mrtvé a předávat je buď rodinám, které si pro ně chodí k základně (to v případě afghánských vojáků), či zajistit odvoz rakve do márnice a pak zase na letiště.

„Je to tým lidí, kteří zajišťují převoz mrtvých. Musejí se především chovat naprosto pietně,“ říká podplukovník Martin Benda, velitel české polní nemocnice v Kábulu. Ostatně byl to Charon Team, který převážel tělo českého velvyslance zabitého při teroristickém útoku v Islámábádu a podílel se na ceremoniálu na kábulském letišti.

K Charon Teamu patří sedm lidí, ovšem vždy jen pět z nich se účastní převozů. „Probíhá to tak, že zavolají z velitelství letiště čas přistání letadla. My přijedeme k letišti a čekáme, až letadlo sedne,“ vysvětluje „velitel“ Charon teamu podplukovník Tomáš Pek. „Poté přijedeme k letadlu, většinou je tam čestná stráž, zúčastníme se ceremoniálu, naložíme rakev a jedeme buď na bránu či do márnice.“

Tomáš Pek slouží jako náčelník finanční služby a tato mise je už jeho pátá. Z toho byl už třikrát v Afghánistánu. „Už na dřívějších misích jsem občas pomáhal, když bylo potřeba. A teď, když se rozhodovalo, kdo co bude mít na starosti, mě požádali, jestli bych to nechtěl dělat,“ říká Pek.

Ten nejdůležitější nárok, který je na vojáky v Charon Teamu kladen, je dodržování piety. Pek tvrdí, že všechny převozy nejsou zdaleka stejné, takže skupina musí jednat někdy operativně. Nicméně existují pravidla, která se nemění - například vzdání pocty mrtvému, než se rakev přemístí do transportéru.

Tým je v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně, nasazování je nárazové, někdy i třikrát denně. „Ne, nesnažím se nic zjišťovat, ani se to v podstatě nedá,“ odpovídá Pek na otázku, zda se snaží o mrtvých, které převáží, dozvědět něco víc, třeba kvůli vyrovnávání se s touto „prací“. „Patří to k tomu, co děláme. Pro mě je důležitá jedna věc: abychom se chovali s co nejvyšší možnou úctou ke každému, koho převážíme.“

Na textu spolupracoval Marek Vítek, A-News

O autorovi| František Šulc, zvláštní zpravodaj LN v Afghánistánu

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...