Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mrtvý tygr je dražší než živý, ohromnou cenu má i žluč, popisuje nelegální obchod šéf ZOO Rabas

Česko

  5:00aktualizováno  6:00
DVŮR KRÁLOVÉ - Celníci a policisté mají spadeno na údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť, který provozuje člen rozvětveného klanu rodiny Berousků, v pondělí na místě provedli razii. Zásah proběhl i ve dvou obchodech v areálu vietnamské tržnice SAPA na pražské Libuši. Podle ředitele ZOO ve Dvoře Králové Přemysla Rabase, který poskytl rozhovor LN, se mezi odborníky se už delší dobu hovoří o podezření, že se v Česku chovají tygři k ilegálnímu byznysu.

Celníci a policisté zasahovali 16. července 2018 ve středočeském Zooparku Bašť, který provozuje Ludvík Berousek (na snímku vpravo), kvůli podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty. foto:  Michal Šula, MAFRA

Více k pondělnímu zátahu v zooparku a tržnici SAPA najdete v úterním vydání LN

LN: Co podle vás znamená zpráva, že se u nás zabíjeli kvůli čínské medicíně tygři?
Má to minimálně tři roviny. První je morální. Je značně nechutné chovat zvířata, abych z nich udělal mýdlo či vývar z kostí, které pak prodám na náš vnitřní vietnamský trh anebo do Asie. Druhý rozměr se týká porušení legislativy na ochranu zvířat. Jde o veterinární zákon a zákon na ochranu proti týrání.

Celní správa.
Kromě zooparku zasahovala celní správa i ve dvou obchodech v pražské tržnici...

LN: Mohlo dojít k porušení mezinárodních úmluv?
To je třetí rozměr. Existuje takzvaná washingtonská konvence CITES. Jde o mezinárodní úmluvu k ochraně zvířat a produktů z nich. Většina zvířat, kde existuje riziko, že by se s nimi obchodovalo, což ohrožuje jejich populaci v přírodě, je touto úmluvou chráněno.

Ředitel ZOO ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.

LN: Kolují v branži informace, že se v Česku s tygřími produkty obchoduje?
Mluví se o tom, že někteří chovatelé v Čechách mohou chovat tygry i na kosti a kůži. Ty pak dodávají například do tržnice SAPA a jiných vietnamských obchodních míst. Jestliže někdo prodává tyto věci, tak tím porušuje CITES a je to trestné.

LN: Jaká je poptávka po tygrech?
Z tygra se dá využít téměř všechno. Je to erbovní zvíře pro čínskou medicínu. Kosti, kůže či žluč – to všechno má ohromnou cenu. Protože jde o nelegální obchod, ceny na černém trhu dosahují astronomických částek. Paradoxně má mrtvý tygr větší cenu než živý jedinec.

Zátah v zooparku a Sapě: člen klanu Berousků je podezřelý ze zabíjení tygrů na asijské lektvary

LN: Pamatujete si na jiný podobný případ?
Obávám se, že se tím naše orgány v minulosti nezabývaly příliš do hloubky. Kontroly nebyly tak pečlivé, aby nějaký případ dotáhly do konce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!