Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ledovka hrozí i ve středních Čechách, extrémní riziko je na západě. Meteorolog radí nevycházet

Doprava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doprava (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Komplikace spojené s počasím, které v pátek ráno zasáhly západní Čechy, čekají podle Pavla Borovičky z Českého hydrometeorologického ústavu v odpoledních hodinách také Prahu a střední Čechy. Dopravní špička, která v pátek obvykle vzniká, by tak mohla být doprovázena obtížemi s ledovkou. Ta už způsobila velké potíže a nehody na západě, kde byl stupeň nebezpečí v odpoledních hodinách zvýšen na extrémní.

Nebezpečné mrznoucí srážky se podle Borovičky budou zvolna přesouvat na východ, postupně ale mají slábnout. Výstraha před ledovkou tak bude platit jen v oblasti středních Čech, od západní části Královéhradeckého a Pardubického kraje by pak měly srážky přecházet ve sněžení. „Dál na východ by se mělo první sněžení dostat až v průběhu noci na sobotu a mrznoucí déšť by se pak vyskytoval jen ojediněle,“ uvedl meteorolog.

Hromadná nehoda pěti osobních aut na D6 se obešla bez zranění.
V pátek zasahovali hasiči v Karlovarském kraji u několika nehod způsobených...

Již před pátečním polednem se srážky přesouvaly směrem na Rakovnicko. Praha a střední Čechy by se tak podle Borovičky měly připravit na situaci podobnou, jaká panovala na Karlovarsku a Plzeňsku. „Ve chvíli, kdy začne pršet a teploty budou pod nulou, je třeba být obezřetný. Nevycházet ven, pokud to není nutné,“ radil meteorolog.

Východu republiky se ledovka vyhne

Špatná situace by měla trvat i v průběhu noci z pátku na sobotu, pak problémy dle meteorologa ustanou. Komplikace s ledovkou se pravděpodobně zcela vyhnou Moravě a Slezsku, kam sněžení dorazí v průběhu soboty. Mrznoucí srážky se tam dle Borovičky sice do konce tohoto týdne vyskytovat mohou, ale pouze ojediněle.

Policisté a záchranáři se na západě Čech již od ranních hodin potýkají s desítkami dopravních nehod způsobených ledovkou na silnicích. Na dálnici D6 směrem na Cheb se utvořila kolona. Obyvatelům Karlovarského kraje bylo doporučeno nevyjíždět automobilem a pokud možno ani nevycházet na ulici. Také namrzlé chodníky totiž vedou k úrazům. 

Na vzniklé situaci není podle Borovičky nic abnormálního. Podobné problémy způsobuje počasí v tuto roční dobu pravidelně.

Na západě extrémní nebezpečí

V předcházejících osmi hodinách spadlo na západě Čech až šest milimetrů mrznoucího deště. Další tři milimetry mohou ještě spadnout. Výstraha před velmi silnou ledovkou s extrémním stupněm nebezpečí platí do sobotních 09:00 pro celý Karlovarský kraj, většinu Plzeňského kraje, tři okresy v Ústeckém kraji a také na Rakovnicku.

Meteorologové varují před nebezpečím úrazů a také vysokou nehodovostí. „Doporučujeme pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem. Při nutnosti pohybu venku je nezbytná velká opatrnost,“ uvedli. Pokud lidé vyrazí autem, měli by počítat s výrazným prodloužením doby jízdy. Komplikace mohou být rovněž se zásobováním nebo zdravotními službami.

Při delším dešti se může ledovka tvořit i na stromech, stožárech a drátech elektrického vedení. Stromy a větve se mohou lámat, pravděpodobné jsou v takovém případě i výpadky v dodávkách elektřiny.

Výstraha před silnou ledovkou s vysokým stupněm nebezpečí platí do sobotního rána v celém Plzeňském kraji a částech krajů Jihočeského, Středočeského a Ústeckého. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí je vyhlášena v Praze, Libereckém kraji, většině středních Čech a částech krajů Jihočeského, Pardubického a Královéhradeckého.

Aktuální výstrahy jsou zveřejněny na webu ČHMÚ.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...