Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MS v Liberci „spolkne“ další miliony

Česko

PRAHA Bezprecedentní vládní podpora mistrovství světa v klasickém lyžování pokračuje. Šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová může být spokojena. Kabinet Mirka Topolánka rozhodl, že liberecký šampionát, startující v únoru, podpoří dalšími 189 miliony korun. A to přesto, že s investicí do mistrovství nesouhlasí ani ministr financí Miroslav Kalousek. Ten krok vlády označil za vynucený. „Vláda prostě vybírala z menšího zla,“ řekl LN Kalousek. Daňové poplatníky tak sportovní svátek dosud stál více než jeden a půl miliardy korun.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Ministr Kalousek označil financování mistrovství světa (MS) z veřejných prostředků za logický krok. „Vláda prostě dnes stála před rozhodnutím říci, co se všem říci chtělo: Že už nedáme ani korunu. To by ale znamenalo krach mistrovství světa a znehodnocení osmi set milionů, které se do toho z veřejných prostředků daly, plus obrovskou mezinárodní ostudu,“ řekl včera Kalousek. Vládní podpora MS – které původně mělo být financováno ze soukromých prostředků – ale má podle Kalouska i své pozitivum. „Je-li tento výdaj mikroskopickou ukázkou toho, proč nemohou být nikdy v České republice olympijské hry, pak to nebyly vyhozené peníze,“ prohlásil ministr.

Liška: Nikdy jsem s konáním nesouhlasil Ani ministr školství, pod jehož úřad spadá sport, není z konání MS v Liberci nadšený. „Já jsem s konáním mistrovství v Liberci nikdy nesouhlasil, ovšem ministrem jsem se stal ve chvíli, kdy již byly přípravy ve stamilionových hodnotách v plném proudu,“ řekl Liška serveru Aktuálně.cz.

Peníze pro MS, které včera ministři a premiér „odklepli“, půjdou podle náměstka ministra školství a tělovýchovy Jana Kocourka na výstavbu sociálního zázemí pro diváky, ubytování a řešení dopravní situace v místě konání MS. Vláda podle Kalouska ví, za co lyžaři peníze utratí. „Podléhá to přísným pravidlům a bude to zúčtováno vůči fakturám,“ dodal. Posledních 70 milionů korun dala vláda v říjnu na výstavbu areálu ve Vesci a rekonstrukci skokanských můstků v Liberci. Podle někdejšího premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, jehož vláda schválila první dotaci pro MS ve výši 570 milionů korun, jsou další finanční injekce důkazem toho, že „Topolánkova vláda ustupuje zájmovým a lobbistickým skupinám a zájmům bývalého vedení libereckého kraje“.

***

Jak stát podpořil další sportovní akce MS V LEDNÍM HOKEJI 2004 Na pořádání šampionátu s rozpočtem půl miliardy korun dostali hokejisté 40 milionů. Halu za šest miliard postavila společnost Sazka, kterou vlastní ČSTV. MS VE FLORBALU 2008 Právě probíhající mistrovství světa má rozpočet 30 milionů korun, od státu získalo čtyři miliony.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...