31. ledna 2018 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ruský Krym nebo Islámský stát už v atlasech nenajdete. Ministerstvo je neschválilo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 54Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ministerstvo školství odebralo ze seznamu schválených učebnic školní atlas světa společnosti Kartografie Praha, na kterém je vyznačené území teroristické organizace Islámský stát a Krym anektovaný Ruskem. Informovalo o tom tiskové oddělení úřadu. Nové školní atlasy schválilo ministerstvo školství loni v červnu a říjnu, ačkoli ČR neuznává ruskou anexi Krymu ani území takzvaného Islámského státu.

Na konci roku si proto na ministerstvu zahraničí na atlasy stěžovali velvyslanci Ukrajiny a Gruzie. „MŠMT proto situaci prověřilo a atlasům odebralo schvalovací doložky. Aktuálně MŠMT v záležitosti uvedených učebních pomůcek komunikuje s nakladateli, aby co nejrychleji došlo k nápravě,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva. Na problematická zobrazení v atlasu upozornila televize Prima.

Podle něj se o schválení atlasů rozhodlo loni v létě v souladu s vnitřní směrnicí ministerstva, podle které musí mít učebnice dva kladné doporučující recenzní posudky.

Česko ruskou anexi Krymu neuznává, i když ho prezident Miloš Zeman loni při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil za „hotovou věc“. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať v penězích či v ropě a plynu.

Proti výrokům českého prezidenta se tehdy důrazně ohradila ukrajinská strana i česká politická scéna. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Zeman neměl k projevu o sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

Takzvaný Islámský stát je radikální islámská teroristická organizace. Na dobytém území v části Iráku a Sýrie vyhlásila samozvaný stát, který dosud mezinárodně neuznala vláda žádné země.

ČTK
  • 54Diskuse

Najdete na Lidovky.cz