Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Msta, která přerostla do obludných rozměrů.’ Žalobce žádá za pokus o vraždu 20 let vězení

Česko

  15:26
BRNO - Žalobce u brněnského v úterý u krajského soudu navrhl 20 let vězení pro muže, který podle obžaloby zapálil vůz u domu, v němž spalo šest lidí. Obžalovaného Roberta Lichtenberga viní z vydírání a pokusu vraždy na více lidech.

Budova Krajského soudu v Brně foto: Lidovky.cz

Obžalovaný na jaře 2014 v Brtnici na Jihlavsku zapálil vůz u domu bývalé přítelkyně. Muž popírá, že by chtěl někoho zabít. Obhajoba navrhla souhrnný trest 3,5 roku vězení.

Podle státního zástupce Jiřího Moravy muž v ranních hodinách polil zápalnou směsí vůz poblíž rodinného domu a zapálil ho. V tu chvíli v domě spalo šest lidí včetně dvou dětí. Podle žalobce šlo nejen o žárlivost bývalého přítele, ale také o mstu, která „přerostla do obludných rozměrů.“ Muže proto viní z vydírání, poškození cizí věci a zvlášť závažného pokusu vraždy. Hořící vůz zavčas uhasili hasiči, oheň se na dům nerozšířil.

Obžalovaný popřel, že chtěl někoho zabít

Lichtenberg zapálení vozu doznal, popřel ale, že by chtěl někoho zabít. „Já svoji trestnou činnost nezlehčuji, mrzí mě to, ale nikomu se nic nestalo. Nezříkám se zodpovědnosti za zapálení auta, ale nic jiného jsem neudělal,“ řekl Lichtenberg.

Podle obhájce Tomáše Sedláčka „bylo úmyslem poškozenou vystrašit a přimět ji zoufalým a hloupým skutkem, aby s ním komunikovala a vrátila se k němu a aby obnovili partnerský vztah.“ U soudu dnes vypovídal i znalec z oboru požární ochrany Miloš Bodlák. Lichtenberg auto polil pěti litry směsi benzínu, nafty a ředidla. Podle znalce vzhledem ke směru větru a síle ohně, kdy k většímu rozhoření auta zabránil i brzký příjezd hasičů, nemohl oheň přeskočit na dům. Jak ale uvedl, pokud by vítr vál jiným směrem a vůz se rozhořel více, k přenesení požáru na dům dojít mohlo.

„Věděl jsem, že když takto zapálím auto, že dům nechytne, věděl jsem, že nemůže. Na otázkách co by kdyby nelze postavit rozsudek,“ uvedl k tomu obžalovaný.

Lichtenberg byl souzen již v minulosti

Celkem šestnáctkrát odsouzeného Lichtenberga potrestal za pokus vraždy krajský soud už v polovině loňského roku, a to dvacetiletým trestem. Olomoucký vrchní soud ale nepravomocný rozsudek zrušil a případ vrátil zpět k novému projednání. Lichtenberg si v současné době odpykává tříletý trest za zpronevěry. Nový rozsudek by krajský soud měl vynést v polovině října.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat