Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muchova epopej štěpí ODS. Moravák Blažek kvůli ní píše do Prahy Bémovi

Česko

  11:11aktualizováno  13:59
MORAVSKÝ KRUMLOV - Muchova Slovanská epopej začíná hýbat i politickým životem. Místopředseda ODS Pavel Blažek napsal pražskému primátorovi Pavlu Bémovi dopis, v němž ho žádá, aby proti stěhování malířova díla zasáhl.

Šéf brněnské ODS Pavel Blažek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Vážený pane primátore, prosíme Vás, pozastavte ihned převoz cyklu z Moravského Krumlova a projednejte ještě celou záležitost na zasedání Rady hlavního města Prahy," stojí v dopise adresovaném Bémovi.

"Praha má spoustu světových památek a děl a pro svůj život a turistický ruch a slávu nutně nepotřebuje další cyklus. Přestěhování cyklu z našeho regionu, z Moravského Krumlova, bude pro toto město znamenat citelnou, nejen ekonomickou, ale i duševní ztrátu významného rozměru," píše dále Blažek.

Místopředseda ODS také připomněl, že Praha nebyla desítky let schopná vybudovat pro Muchovo dílo samostatný pavilon.

Praha se případně odvolá

Praha se chce s Moravským Krumlovem na stěhování Slovanské epopeje smírnou cestou domluvit. Připravuje proto dopis se svými argumenty, který v příštích dnech odešle tajemníkovi krumlovského úřadu.

Novinářům to dnes řekl pražský radní Ondřej Pecha (ODS). Teprve pokud Praha neuspěje, proti zákazu stěhování vydanému v pondělí se odvolá. Podle Pechy ale Moravský Krumlov nemá s Prahou žádnou smlouvu, která by mu umožnila obrazy dále vystavovat. Praha prý dílo už převzala.

Pecha dnes zpochybnil některé argumenty Moravského Krumlova, kterými úřad odůvodnil vydaný zákaz. V odůvodnění se prý uvádí, že obrazy mají být převezeny na neznámé místo. "Všichni snad víme, že epopej se stěhuje do Veletržního paláce," poznamenal radní. Podle Pechy úřad také rozhodl s nevídanou rychlostí a nemohl stihnout prostudovat všechny dostupné materiály.

Kvůli zákazu stěhování se ve čtvrtek mimořádně sejde rada hlavního města.

"Je důležité, abychom všichni využili svůj vztahový potenciál k tomu, aby Slovanská epopej zůstala v našem kraji, zůstala v Moravském Krumlově. Oceňuji snahu všech místních lidí a zejména studentů, kteří se jasně postavili za naši Slovanskou epopej," sdělil Jiří Kadrnka, předseda Jihomoravské ODS, který dopis Bémovi také podepsal.

Expert: Radnice postupuje nezákonně

Mezitím se do boje za Slovanskou epopej zapojil i krumlovský úřad: vydal žádost o předběžné opatření, které zatím stěhování Slovanské epopeje pozastatvilo.

Jenže postup radnice označil právní expert Radek Ondruš za nezákonné. Soud totiž toto opatření dvakrát odmítl vydat. Rozhodnutí soudu nelze obcházet rozhodnutím správního úřadu, tvrdí Ondruš.

"Neznám sice přesný text rozhodnutí soudu, ale pokud by rozhodl ve stejné věci jako městský úřad, bylo by rozhodnutí úřadu nezákonné," řekl v rozhovoru LN.

Rozhodne až soud

Nyní musí soud rozhodnout, kdo je vlastně majitelem Slovanské epopeje. Darovací smlouva, ve které epopej připadá Praze, není totiž podle Muchovy rodiny právně účinná. Praha měla za úkol postavit pro rozsáhlé dílo 'svatostánek', a to neudělala.

ČTĚTE VÍCE:

Radnice tak měla podle advokáta Ondruše řízení přerušit do té doby, než soud rozhodne - pokud tedy o probíhajícím řízení věděla. "A pokud to věděli, příslušný úředník se může dostat na hranici zneužití pravomoci," sdělil Ondruš.

Jednání úřadu podle advokáta Ondruše naráží na ještě jeden problém, o mnoho prostější. "Existuje judikát, podle kterého jsou z rozhodování vyloučeny úřady měst tam, kde samo město má na předmětu řízení přímý ekonomický zájem. Například příjem ze vstupného," dodává Ondruš.

Původní dohoda mezi Muchou a Prahou

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat