„Bylo mi řečeno, že mu telefonovali, ale je jasné, že se (uvedení Mugabeho do úřadu) nezúčastní,“ uvedl Nelson Chamisa, mluvčí Tsvangiraiova opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC). „Jak by strana mohla dát své požehnání něčemu, co odmítla?“ dodal. „Celá ta inaugurace je bezvýznamná. Nemohu podporovat něco, proti čemu vystupuji a co odsoudil celý svět,“ uvedl sám Tsvangirai s tím, že šlo o nelegitimní volby.
Úředník ministerstva informací potvrdil, že byl Tsvangirai na slavnostní obřad pozván. „Pozvánky byly odeslány. Odpověď pana Tsvangiraie ani dalších členů opozice jsme nedostali, ale učinili jsme, co bylo naší povinností,“ řekl úředník, který si nepřál být jmenován.
Tsvangirai v prvním kole voleb Mugabeho o více než čtyři procenta porazil, z toho druhého ale odstoupil kvůli zastrašování a zabíjení svých stoupenců. Na setkání vůdců zemí Africké unie, které začíná dnes v Egyptě, se bude snažit přesvědčit ostatní politiky, aby výsledek pátečních voleb neuznaly. Nečeká ho ale vůbec jednoduchý úkol. Na jeho straně sice stojí Keňa – její premiér Raila Odinga včera prohlásil: „To, co se děje v Zimbabwe, je ostudou pro celou Afriku. Je potřeba to odsoudit.“ Zároveň vyzval Africkou unii k vyslání svých jednotek do země. Mugabe má ale oporu v zemích, jako je například Jihoafrická republika. Dvoudenního summitu by se měl zúčastnit právě i znovuzvolený zimbabwský prezident.
Nedemokratický průběh voleb potvrdili i nezávislí pozorovatelé, kteří měli možnost hlasování sledovat. Podle pozorovatelů z Panafrického parlamentu docházelo při hlasování k tolika pochybením, že by volby měly být opakovány. „Tyto volby nebyly ani spravedlivé, ani svobodné,“ uvedl pozorovatel Marwick Khumalo.