Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Můj poradce? Václav Klaus, říká kandidát na prezidenta Jakl

Václav Klaus a Ladislav Jakl na archivním snímku z roku 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus a Ladislav Jakl na archivním snímku z roku 2006. | foto: Lidové noviny

PRAHA Platí za prezidentovy nejbližší spolupracovníky a přestože často nejsou jeho poradci a vedoucí na veřejnosti příliš vidět, rozhodování české hlavy státu ovlivňují značnou měrou. Server Lidovky.cz proto oslovil vážné kandidáty o prezidentský post s dotazem, koho by si do svého hradního týmu v případě zvolení vybrali.

Po prezidentských volbách, které se budou konat již příští rok, by se Václav Klaus nemusel z Pražského hradu vůbec stěhovat. Do klání o nejvyšší státnický post se totiž přihlásil i jeho současný tajemník Ladislav Jakl a jak zjistil server Lidovky.cz, v případě vítězství by si Jakl mezi své nejbližší spolupracovníky vybral právě svého současného šéfa.

„Prezidentský medvěd příštího volebního období ještě čile běhá po lese a nemyslím, že nyní už je čas k dělení jeho kůže v podobě slibování míst v příštím hradním týmu. Ale jeden tip na poradce už mám: docela dobrý by se mi zdál Václav Klaus,“ odpověděl Jakl serveru Lidovky.cz v anketě mezi prezidentskými kandidáty.

Lidovky se ptali i na milost pro Romana Smetanu

Zájemci o Hrad odpovídali pro server Lidovky.cz, koho by si vybrali v případě svého zvolení za poradce a vedoucí odborů prezidentské kanceláře. Minulý týden se jeden z favoritů volby Miloš Zeman nechal slyšet, že v oblasti zemědělství by mu radila legendární postava minulého režimu – ředitel JZD Slušovice František Čuba.

Další jména ale Zeman prozradit nechtěl. Prostřednictvím své mluvčí pouze vzkázal, že rozhodně nepočítá s Miroslavem Šloufem, jenž vystupoval jako Zemanova pravá ruka v dobách, kdy byl českým premiérem.

Wagnerová, Rychetský i spisovatel Houška

Vůbec nejžhavější kandidát na prezidentské křeslo Jan Fischer oproti Zemanovi neprozradil žádné jméno. „Zeštíhlím prezidentskou kancelář a mnohem více se zaměřím na kontakty se zástupci akademické sféry, ekonomiky a nevládních organizací,“ vysvětluje Fischer.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejkonkrétnější byly v odpovědích dvě kandidátky-ženy: Klára Samková by si do svého týmu vybrala spisovatele Tomáše Houšku a Táňa Fischerová by oslovila Elišku Wagnerovou, Jiřího Přibáně nebo Pavla Rychetského.

Jediným osloveným kandidátem, který se ani po opakované výzvě nechtěl ke svým možným poradcům vyjadřovat, byl Jiří Dienstbier.

Odpovědi kandidátů:

(uvádíme podle abecedního pořadí, delší příspěvky byly redakčně kráceny)

 • Jana Bobošíková
  Pokud uspěji v prezidentské volbě, budu se př výběru pracovníků Kanceláře prezidenta republiky řídit následujícími kritérii: vysoká odbornost a loajalita k České republice a prezidentskému úřadu. Konkrétní jména osobností, se kterými bych chtěla spolupracovat, zatím zveřejňovat nebudu.
 • Vladimír Dlouhý
  „Pan Dlouhý má o personálním obsazení určitou představu, ale považuje za velmi předčasné o tom hovořit,“ vzkázal serveru Lidovky.cz asistent kandidáta Marek Zeman.
Jana Bobošíková při volbě prezidenta

Jana Bobošíková

Ekonom Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý

 • Jan Fischer
  Rozdělování jakýchkoliv pozic v souvislosti s prezidentskou funkcí v tuto chvíli není vhodné a já se jím nezabývám. Nikomu také žádné posty nenabízím. Pokud budu zvolen prezidentem republiky, nabídnu spolupráci lidem bezúhonným a zkušeným. Zeštíhlím prezidentskou kancelář a mnohem více se zaměřím na kontakty se zástupci akademické sféry, ekonomiky a nevládních organizací.
 • Táňa Fischerová
  Otázku, koho bych si vybrala jako vedoucího kanceláře v případě úspěchu ve volbě, považuji za předčasnou. Asi bych se porozhlédla mezi lidmi z okruhu neziskových organizací. Důležitá pro mne je jejich pracovní i lidská spolehlivost. Jedním z hlavních úkolů prezidenta je chránit ústavnost zákonů.Tady bych oslovila například Elišku Wagnerovou, Jiřího Přibáně nebo Pavla Rychetského. Jinak bych si za poradce vybírala zejména lidi z alternativních okruhů ve všech zmíněných oborech. Namátkou mohu jmenovat, Ilionu Švihlíkovou, Tomáše Tožičku, Milana Smrže, Naďu Johanisovou, profesora Zdeňka Heluse a zástupce různých neziskových oborů v těchto oblastech.
Kandidát na prezidenta Jan Fischer otevřel na Žižkově svou volební kancelář.

Jan Fischer

Táňa Fischerová

Táňa Fischerová

 • Vladimír Franz
  Deklaroval jsem, že hodlám oslovit a také oslovuji uznávané autority z oblasti práva, sociologie, ekonomie, mezinárodních vztahů a dalších oborů, které chci požádat o inspirativní spolupráci. Velmi pečlivě dbám na to, aby to byli lidé nezkompromitovaní. Úvahy o konkrétním obsazení klíčových pozic kanceláře prezidenta nyní pokládám opravdu za velmi předčasné.
 • Ladislav Jakl
  Prezidentský medvěd příštího volebního období ještě čile běhá po lese a nemyslím, že nyní už je čas k dělení jeho kůže v podobě slibování míst v příštím hradním týmu. Ale jeden tip na poradce už mám: docela dobrý by se mi zdál Václav Klaus. Pokud již dnes někdo z aspirantů na Hrad mluví o konkrétních jménech na konkrétní místa, nechová se zodpovědně. Možná by bylo dobré vůbec se nejdřív seznámit s agendou a systémem jejího vyřizování. Já znám obojí, ale nedovolil bych si nabízet funkce už v této fázi.
Vladimír Franz

Vladimír Franz

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

 • Zuzana Roithová
  Půl roku před volbou opravdu nepřemýšlím o tom, komu bych nabízela konkrétní posty na Hradě. V tomto smyslu nebudu ani „nafukovat marketingové bubliny“, jako to dělají někteří moji soupeři. S nikým z mých úctyhodných spolupracovníků jsem o případném angažmá na Hradě nehovořila, a proto by bylo neseriozní uvést byť jen jediné konkrétní jméno. Nicméně z mých webových stránek lze snadno usoudit alespoň na některé z mých spolupracovníků a pravidelných konzultantů.
 • Klára Samková
  Mám svůj tým poradců a vedení jednotlivých organizačních složek Hradu prakticky hotový. S konkrétními jmény bych však chtěla přijít až poté, co budu mít oněch 50 000 podpisů. I tito lidé mají svoje soukromí. Mohu uvést jedno jméno a dát obecný návod k tomu,jak bude můj tým sestaven: funkci kancléře by zastával pan Tomáš Houška, český spisovatel, scénárista a pedagog. Co se týká ekonomických záležitostí, mými poradci by byli lidé z okruhu Institutu Ludwiga van Mises. Obecně to jsou lidé, kteří nikdy nebyli členy ani kandidáty KSČ a mají negativní lustrační osvědčení. Můj tým by byl složen zhruba půl na půl ze dvou kategorií: moji bývalí kolegové z Federálního shromáždění politicky z klubů, ze kterých se nevyvinulo Občanské hnutí, Sociální demokracie apod. Druhým zdrojem jsou téměř o generaci mladší lidé než já, kteří mají za sebou studia politologie a práva na nejlepších univerzitách po celém světě.
Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

Klára Samková

Klára Samková

 • Přemysl Sobotka
  V případě mého vítězství bude celý tým obsazen kvalitními odborníky. Už dlouhou dobu se kolem mě pohybují lidé, kteří budou schopni mnohé funkce vykonávat. Jmenovat konkrétní lidi, ale považuji v tuto chvíli za bezpředmětné.
 • Karel Schwarzenberg
  Dle mého názoru je předčasné o těchto osobnostech mluvit. O některých uvažuji, ale samozřejmě je oslovím až v závěrečné fázi volebního boje. Je ale potřeba také vědět, jestli budou mít zájem.
Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg

Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka

 • Jan Švejnar
  „Pan profesor si dovolí na otázky odpovědět ve chvíli, kdy by vyhlásil kandidaturu,“ odpověděla serveru Lidovky.cz mluvčí kanceláře Jana Švejnara Markéta Mlíková.
 • Miloš Zeman
  „Před několika dny oznámil pan Zeman, že by jako svého poradce v oblasti zemědělství chtěl bývalého předsedu JZD Slušovice Františka Čubu. Jména svých dalších případných spolupracovníků ale pan Zeman oznámí až v další fázi své prezidentské kampaně. Již několikrát přitom jasně sdělil, že ve svém týmu nepočítá s panem Miroslavem Šloufem, což se mu často podsouvá. Pan Šlouf není ani členem jeho volebního týmu,“ řekla serveru Lidovky.cz Hana Burianová, mluvčí kampaně bývalého premiéra.
Jan Švejnar

Jan Švejnar

Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2010

Miloš Zeman

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...