Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Můj příběh je velmi nebezpečný precendent, varoval Červíček

Česko

  14:20aktualizováno  15:07
PRAHA - Bývalý policejní prezident Martin Červíček poprvé komentoval včerejší rozhodnutí ministra vnitra Martina Peciny, který ho odvolal z funkce. Podle Červíčka si nyní každý bude moct kdykoli umanout, že se zbaví policejního prezidenta. Je také přesvědčený, že byl z funkce odstraněn účelově.

Odvolaný policejní prezident Martin Červíček foto: ČTK

Červíček, nyní náměstek pro kriminální službu, zkritizoval na tiskovém brífinku rozhodnutí ministra Peciny o jeho odvolání z funkce šéfa policie. Bylo prý účelové a nezákonné, podá proti němu rozklad.

"Tento příběh je velmi nebezpečným precedentem do budoucna. Nastal čas, kdy jenom někdo nezávislý může říct, zda se postupovalo dle zákona," uvedl Červíček.

Podle něj je třeba, aby dal někdo kompetentní jasnou odpověď na to, jak při odvolávání či jmenování policejních funkcionářů postupovat. "Jinak se dostáváme do situace, kdy si každý bude moct kdykoli umanout, že se zbaví policejního prezidenta," varoval Červíček. Pokud jasnou a skutečně podloženou odpověď nepřinese řízení o rozkladu, který podá do rukou ministra, obrátí se na správní soud.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Bývalý šéf policie označil za "absurdní", že byl odvolán jen kvůli pochybnostem o jeho odvolání z funkce předchozí. Zopakoval proto své přesvědčení, že na jeho odstranění z funkce byl vyšší zájem. Jako možný důvod zmínil personální změny, se kterými nesouhlasil, a také podle něj neoprávněné výhrady k práci protikorupčního útvaru.

"Je to vyústění našich pohledů na to, jestli má být policie řízena policejním prezidentem nebo jestli má policejní prezident víc poslouchat názory, které jsou prezentovány mimo policii, například panem ministrem," dodal Červíček.

Kučera ustoupil

Současný náměstek pro kriminální službu v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že k 1. dubnu odchází na pozici šéfa střeočeské policie. Uvolní tím místo Červíčkovi. Ten potvrdil, že si do té doby vezme volno. "Dneska jsem navrhl policejnímu prezidentovi, že si vyberu třeba ještě starou dovolenou. Mám 26 dní z loňského roku," vyčíslil Červíček.

S policejním prezidentem Petrem Lessym se ale domluvil na další spolupráci i v dalších dnech. "Policie teď musí hlavně zajistit správné rozdělení rozpočtu. I v době čerpání dovolené proto budu velmi úzce spolupracovat, včetně své přítomnosti při projednávání různých věcí," uvedl Červíček. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!