Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co se stalo ve Vrběticích? Více výbuchů a dva zmařené životy, do ‚úklidu‘ se zapojily až desítky tisíc lidí

Česko

  20:53
Praha - Muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku vybuchl v roce 2014, dva lidé na místě zemřeli. Záchranné práce trvaly téměř šest let, skončily loni na podzim. Policisté s hasiči při nich zajišťovali pyrotechnický sběr munice a jejích částí. V sobotu premiér Andrej Babiš s vicepremiérem Janem Hamáčkem oznámili, že existuje podezření, že za výbuchem stojí ruské tajné služby GRU. Co se v roce 2014 ve vrbětickém areálu přesně stalo?

Obce v okolí muničního areálu na Zlínsku, který před týdnem zničil výbuch, budou příští dva dny po částech evakuovány. foto: MAFRA

Do výbuchu ve Vrběticích byla zapojena ruská tajná služba, řekl Babiš. Česko vyhostí 18 lidí z ambasády

Explozí bylo více. První z výbuchů a následný požár zničil 16. října 2014 sklad číslo 16, ve kterém bylo 58 tun munice. Druhý výbuch 3. prosince 2014 zničil sklad číslo 12, ve kterém bylo 98 tun materiálu.  Poté následovalo 355 neřízených výbuchů. Oba objekty měla tehdy pronajaté ostravská firma Imex Group. 

Při výbuších bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. 

Policie hlídá sklad munice ve Vrběticích
Areál muničky Vlárské strojírny ve Vrběticích

Dva lidé přišli kvůli explozi o život a obyvatelé okolních obcí museli být několikrát evakuováni. Nejprve dvakrát koncem října na několik hodin, začátkem prosince pak muselo 400 lidí z obcí Lipová a Haluzice i zaměstnanců z areálu bývalých Vlárských strojíren odejít na dva dny. Pyrotechnici totiž v areálu objevili poškozenou budovu s municí a na její střeše zaklíněný granát, který se nakonec podařilo bezpečně odstranit.

Po šesti letech skončí záchranné práce ve Vrběticích. Vybuchly tam sklady s municí

Slabé neřízené výbuchy se z areálu ozývaly do poloviny prosince 2014 a pyrotechnici se mohli do Vrbětic vrátit až 22. prosince. Začátkem roku 2015 začalo stěhování munice a výbušnin, počátkem února si ji jako první odvezla společnost Excalibur Army. V březnu začaly převozy munice do znovuotevřeného armádního skladu v Květné na Svitavsku. Poslední kamion odjel z Vrbětic 23. prosince 2015, celkem jich bylo vyvezeno 547 (z toho do Květné zamířilo 267 kamionů, 280 vyvezly soukromé firmy).

Práce za stovky milionů korun

Záchranné práce v areálu trvaly téměř šest let, skončily na podzim loňského roku. Podle velitele Jana Tkadlečka se v areálu během šesti let na likvidačních pracích podílely tisíce až desetitisíce policistů, hasičů, vojáků a občanských zaměstnanců. Způsobenou škodu a náklady potřebné na čištění areálu a související práce už před několika lety odhadl zhruba na miliardu korun. 

Účet za vyčištění muničního areálu ve Vrběticích se zvýší o další půlmiliardu

Jen do konce roku 2015 likvidační práce v areálu přišly armádu, policii a hasiče na skoro 350 milionů korun. Prostor byl následně oplocen a zabezpečen čidly a ostrahou. Od ledna 2016 areál čistili pyrotechnici od nevybuchlé munice. 

Ohledání prvního vybuchlého skladu ve Vrběticích skončilo v červnu 2017, následně pyrotechnici zahájili práce u druhého explodovaného skladu.   

Podle prvního náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška prošlo do roku 2020 policejním pyrotechnikům rukama při ohledání místa činu přes 13 000 kusů munice, dalších 1800 pak při povrchovém sběru. Areál bývalých muničních skladů se vrátil do běžného právního stavu. V budoucnu by měly získat všechny pozemky a objekty v areálu do svého majetku Vojenské lesy a statky ČR, které na nich plánují hospodařit.

Policie výbuchy vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení a na případu pracuje speciální tým. Žádná obvinění zatím nepadla.

Související soudní spory

Soudy již řešily několik případů, které s událostmi ve Vrběticích souvisely. Například zbrojařská firma Imex Group žádá od státu odškodnění za výroky, které tehdejší vicepremiér Andrej Babiš (ANO) pronesl krátce po druhém výbuchu v prosinci 2014. Babiš v televizi řekl, že firma je velmi kontroverzní, že problémům jako ve Vrběticích čelila i v Bulharsku a že vyvážela zbraně do embargovaného Konga. Obvodní soud pro Prahu 2 a později i pražský městský soud požadavek na 15 milionů zamítl, v prosinci 2018 se Imex obrátil na Nejvyšší soud, který v červenci 2020 vrátil kauzu pražskému soudu.

Čast pozemků ve Vrběticích, kde stály muniční sklady, se vrátí do rukou vlastníků

Krajský soud ve Zlíně se pak v létě 2016 zabýval obžalobou pěti lidí a společností Excalibur Army a Real Trade Praha kvůli skladování zakázaných výbušnin ve Vrběticích. Lidem hrozily až dvanáctileté tresty, firmám i zrušení. Firmy podle verdiktu soudu ale neskladovaly miny jako takové, pouze těla min a materiál tak nelze považovat za zakázaný. Dovozem pouze těl min tak nebyl spáchán trestný čin. Žalobce se nejdříve proti osvobozujícímu rozsudku odvolal, později vzal své odvolání zpět.

Okresní soud ve Zlíně řešil kauzu, ve které byla šestice lidí obžalována kvůli krádežím zbraní ve Vrběticích. Podle obžaloby vnikli Zdeněk Šuranský a Milan Chaloupka nejméně čtyřikrát do uzavřeného a střeženého areálu, uvnitř kradli samopaly, součásti zbraní a výbušniny rozmetané do okolí explozí a některé z nich pak prodávali. Zlínský okresní soud v únoru 2019 uložil Šuranskému 34 měsíců vězení, dalších pět lidí dostalo podmíněné tresty se zkušební dobou od 22 do 48 měsíců.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!