25. listopadu 2005 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Musílková končí ve VZP

Jiřina Musílková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiřina Musílková. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková se rozhodla odstoupit. Ve funkci skončí k 1. lednu 2006. Svoji rezignaci zdůvodnila politickým tlakem na sebe a své okolí. Musílkovou přitom ve funkci podržela správní rada VZP, když se ji ministr zdravotnictví David Rath pokusil odvolat.

Rezignaci Musílkové požadovali Rath a premiér Jiří Paroubek kvůli miliardovým dluhům VZP a jejímu špatnému hospodaření. Ve snaze odvolat Musílkovou prosazoval Rath změny ve složení správní rady pojišťovny. Vláda svou část představenstva obměnila, ale Musílkovou se přesto odvolat nepodařilo. Polovina ze třiceti členů rady se totiž postavila za ní. 

Rath chtěl zaangažovat poslance
Třetina členů navíc podle Musílkové označila hlasování o její osobě za nezákonné. Rath o hlasování informoval Paroubka, který Musílkovou znovu vyzval k tomu, aby odstoupila z funkce.

Protože se Rathovi Musílkovou nepodařilo odvolat, chtěl se příští týden obrátit s žádostí o pomoc na poslance. "Došlo k naprostému patu a zablokování správní rady," uvedl ministr po jednání rady. Situaci označil za vážnou. Správní rada podle něj nebyla schopna rozhodovat o záležitostech pojišťovny a situace vyžadovala zásah sněmovny. Ministr chtěl, aby poslanci buď ukončili mandát nynější rady a sestavili novou, nebo našli jiné řešení. Musílková svou abdikací situaci vyřešila. 

Rada Musílkovou podržela
Kauza VZP je podle Musílkové "zpolitizována, personifikována a kriminalizována".  "V poslední době je vyvíjen neúměrný tlak již nejenom na mě, ale i na mou rodinu, a objevují se zcela vážné indicie, které mě vedou k obavám o bezpečnost mých blízkých a také moji vlastní," dodala Musílková.

Nucená správa, kterou ministr zdravotnictví David Rath uvalil na VZP ve snaze přimět Musílkovou k odchodu, byla podle ředitelky VZP ve skutečnosti uvalena na její osobu. Kontrola, kterou do VZP poslal Rath, postupuje vůči zaměstnancům pojišťovny ve stylu psychického tlaku, šikany a vyhrožování, dodala.

Rath Musílkovou kritizoval už před nástupem na ministerstvo, kdy byl ještě ve funkci prezidenta České lékařské komory. Jako ministr ještě přitvrdil a rozhodl se ji odvolat. Kritizoval hospodaření pojišťovny a tvrdil, že ředitelka selhala, může za dvanáctimiliardový dluh pojišťovny a měl by ji nahradit lepší manažer.

Odsupující ředitelka, která dosud odstoupit odmítala, dnes Rathova obvinění opět popřela. "Nepodlehla jsem žádným svodům, které by mě nabízely nějaké místo, když odstoupím, řekla Musílková.

Musílková: je to válka proti mně
Kvůli hospodaření VZP Rath požaduje ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Hospodaření ve VZP přitom prošetřuje už ministerská komise. Ředitele ministerského kontrolního odboru Vladimíra Drymla, který nyní kontroluje VZP, ministr zbavil mlčenlivosti. Podle něj kontroloři v pojišťovně odhalili závažné nedostatky a pochybení. To ale považuje Musílková za nezákonné.

Musílková zopakovala, že k uvalení nucené správy na VZP nebyly žádné důvody a že Rath ji vyhlásil na základě údajů, které byly dodatečně doplněny do závěrečné kontrolní zprávy.

Na sestavení poslanecké komise se dohodli  poslanci včetně zákonodárců ODS. Konečné rozhodnutí padne ve čtvrtek. Zatím se ale nedokáží shodnout, co přesně by měla komise prošetřit. Občanští demokraté, kteří varují před politickou zakázkou, chtějí, aby poslanci zkoumali mimo jiné i úlohu ministerstva zdravotnictví v hospodaření VZP a okolnosti uvalení nucené správy na největší zdravotní pojišťovnu.

Podle Ratha by zase komise měla objasnit případné vazby politiků na VZP. Rath začal v minulých dnech hovořit o údajném napojení lidí z ODS na pojišťovnu. Obvinil občanské demokraty a jejich spolupracovníky z toho, že si za peníze VZP tvořili stranické materiály. Kritizoval také projekt internetových zdravotních knížek (IZIP), v němž figuruje místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký (ODS). Občanští demokraté se ohradili, hodlají Ratha žalovat.

Pokud nová komise vznikne, bude to v krátké době již druhý vyšetřovací tým ustavený sněmovnou. Před několika týdny poslanci zřídili komisi, která se zabývá privatizací chemického průmyslu.

Jedna komise za druhou
Premiér Jiří Paroubek požádal o hloubkovou kontrolu Národní kontrolní úřad (NKÚ). Šéf NKÚ přitom trvá na tom, že ve VZP byli kontroloři už několikrát a jejich závěry dávaly vládě dostatek informací o tom, že v pojišťovně není všechno úplně vpořádku.
Postup Ratha a Paroubka již dříve ostře kritizovala opoziční ODS. Obvinila Ratha a sociální demokraty, že jim nejde o vyřešení hospodářských problémů VZP, ale o ovládnutí pojišťovny. 

Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek k ohlášené rezignaci Musílkové řekl, že ustoupila obrovskému tlaku státní moci a zneužití státní moci Rathem za souhlasu premiéra. "Nedivím se, že se dostala do těžké životní situace kvůli kriminalizaci své osoby a nátlaku, který byl na ni v posledních týdnech činěn," řekl Julínek.

Varoval před nebezpečím zneužití státní moci ve prospěch velmi úzké skupiny lidí okolo ministra Ratha. "Je potřeba si uvědomit, že on (Rath) nebyl zvolen, to znamená, že neodpovídá žádné straně ani voličům," upozornil.

Julínek se bojí o zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Sám se po odchodu Musílkové
rozhodl odejít od VZP k jiné pojišťovně. "Nástupci (Musílkové) vygenerovanému z tohoto politického prostředí nemohu svěřit svoje peníze," dodal.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?