Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muslim testoval důvěru Čechů. Se zavázanýma očima čekal na objetí

„Studenti maturitních ročníků, mě oslovili, abych jim pomohl s tímto projektem.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Studenti maturitních ročníků, mě oslovili, abych jim pomohl s tímto projektem.... | foto: Kateřina Golasovská, Lidovky.cz

PRAHA “Jsem muslim, věříte mi natolik, abyste mě objali?” zněl nápis na ceduli pověšené na krku Mohameda Sahbiho. V pátek odpoledne stál u nákupního centra Anděl s rozpaženýma rukama a zavázanýma očima. Lidé kolem si ho fotili, někteří, převážně mladí jedinci, se odvážili a opravdu se k tuniskému studentovi přitiskli.

„Studenti maturitních ročníků mě oslovili, abych jim pomohl s tímto projektem. Seznámili jsme se přes iniciativu Hlavák, která se zaměřuje na dobrovolnickou pomoc uprchlíkům, tak jsem si řekl, proč ne?“ líčil tuniský student Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity. V Česku žije již rok a půl.

„Jsem z Tunisu a mrzí mě, že když se stane nějaký útok tam, v Česku se o tom vůbec nepíše, před týdnem tam v hlavním městě při útoku zemřelo více než dvacet lidí a málokdo z Čechů tuto tragédii zaznamenal, rozumím, že Brusel je v Evropě, ale i tak... Je to podobný atentát jako ten, co se stal v úterý v Bruselu, ale psalo se o tom den, možná dva. Věřte, že tamější obyvatele útok v Bruselu zasáhne úplně stejně, jako ten v Tunisu,“ reagoval na úterní tragédii.

Přerušil ho až muž z ostrahy nákupního centra Anděl. Přijde k Mohamedovi, řekne skupince, že sice dělají skvělou věc, ale poprosí je, jestli by se nemohli posunout za sloupky ohraničující prostor obchodního centra.

Muslim páchající útok není muslim

„Vadí mi, že nás lidé hází všechny do jednoho pytle, extrémisté jsou všude. Lidé, kteří spáchají atentát, nejsou ambasadory, nereprezentují nás jako skupinu. A co se týče mě, muslim, který v rámci boje za náboženství spáchal takový útok, už pro mě není muslim,“ pokračoval po přerušení.

„Zatím tady stojím půl hodiny a opravdu mě několik lidí obejmulo. Mám z toho dobrý pocit, lidé byli milí a hodní, čekal jsem negativní reakce, ale zatím se nic nestalo.“

Jen co dořekl větu, dorazí na místo státní policie. ”Dostali jsme hlášení od náhodného kolemjdoucího, nějak se mu to nelíbilo, tvrdil, že na ceduli je úplně jiný nápis, přišli jsme tedy situaci prověřit a zjistili jsme, že se nic protiprávního neděje.“ Mohamed mluví lámanou češtinou, kolem policistů se nejspíš proto seběhne hlouček studentů, kteří celou akci vymysleli a policii vysvětlují, že jde o sociologický projekt.

"Inspirovali jsme se v Německu, v Hamburku zkoušeli dělat podobný experiment,“ sděluje Filip Hausknecht z Gymnázia Jana Nerudy. Čtyři čeští studenti jsou členy Studentského hnutí za solidaritu.

”Dostali jsme hlášení od náhodného kolemjdoucího, nějak se mu to nelíbilo,...
Lidé kolem si ho fotí, někteří, převážně mladí jedinci, se odváží a opravdu se...

Že Mohamed neslyšel úplně všechny reakce dokazuje i moment, který popisuje studentka politologie na Karlově Univerzitě Anežka Pospíchalová, jež celý průběh projektu natáčí.

“Přišel za mnou muž, ptal se mě, proč nemá samopal a jestli vím, že chce zotročit české ženy, tak jsem mu řekla, ať za ním jde, zeptá se ho, Mohamed tady stojí, je otevřený, má zavázané oči, rozpažené ruce a pokud máte nějaký dotaz, můžete za ním jít a zeptat se ho, muž ale této možnosti nevyužil, jen mávl rukou a řekl, že je to celé nesmysl.”

Anketa

Objali byste muslima Mohameda Sahbiho?

Ano 4094
Ne 6339

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...