Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž by s pornem takové problémy neměl

Česko

  16:20
ZNOJMO - Učitelka Miroslava Prillerová, kterou při sexuálních hrátkách s devatenáctiletým mladíkem natočil jeden z jejích studentů, dala v zaměstnání výpověď. Podle všeho ji k tomu dohnala reakce veřejnosti a tlak médií. Podle odborníků by muž v její roli takový problém neměl.

Video učitelky ze Znojma koluje po internetu foto: Reprofoto

Miroslava Prillerová, proslavená videonahrávkou svého sexuálního dovádění, které natáčel jeden z  jejích žáků, skončila v práci. Jednatřicetiletá učitelka neodolala tlaku médií a pozornosti i kritice veřejnosti. Podle Dany Radové z neziskové genderové organizace Žába na prameni uvedla, že případ Prillerové je podobný s kauzou ředitele základní školy, který se kvůli videu na němž fackuje žáka, oběsil.

"Zveřejnění videí na internetu a ohlas na ně má v podobných případech veliký ohlas. Každý se s tím vyrovnává jinak. Myslím si, že v jejím případě by byla reakce veřejnosti jiná, kdyby šlo o muže, " doplnila Radová.

S jejím tvrzením ovšem nesouhlasí Petr Pavlík z katedry genderových studií na fakultě humanitních studií University Karlovy. "Ten případ dopodrobna neznám. Kdyby na jejím místě byl muž, je ale velmi pravděpodobné, že se ještě více rozebíral nízký věk žáka, který video točil. Hovořilo by se o pedofilii. U žen není zneužívání nezletilých tak rozebíraným tématem," uvedl Pavlík.

V případě Prillerové, jejíž video bylo točeno pouze pro soukromé účely, někdo jej ale později zveřejnil na webu. Někteří uživatelé pro ní našli i porozumění. "Já bych to neřešil, bylo to mimo pracovní dobu, tak co z toho dělaj. Byla blbost vzit si tam toho 15letýho. Taky mám ve škole mr..ovu učitelku," hájí Prillerovou uživatel s přezdívkou dj špek.

Podle Pavlíka pravděpodobně u veřejnosti zvítězil pohled na Prillerovou, jako na učitelku, nikoli pouze jenom jako na ženu. "Je to pravděpodobně dáno i představami veřejnosti o učitelích, jako o lidech s morálním kreditem. Kdyby se něco podobného stalo například v USA před zmíněnou školou by během chvíle protestovali konzervativní křesťané. Tady se nic takového nedělo," sdělil Pavlík.

 Kdyby učitelka neodešla ze školy sama, těžko by jí někdo vyhazoval. Zákon totiž neporušila. "Nepřísluší nám se k tomu jakkoli vyjadřovat.Školní inspekce je kontrolní orgán, který se řídí kodifikovanými předpisy.  Toto nemělo se školským zákonem či jinými normami nic společného," uvedl mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

Samotná učitelka, která se během několika hodin stala nejznámější obyvatelkou města okurek se ke svému rozhodnutí nechtěla vyjadřovat. "Už je toho opravdu dost. Nechte jí být. Už o tom nechceme mluvit," reagovala po telefonu její matka, u které Prillerová bydlí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat