30. října 2017 15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž, který týral své děti a zavíral je do sklepa, má jít na sedm let do vězení

Týrané dítě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týrané dítě - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Sedmačtyřicetiletý muž na Břeclavsku podle pondělního rozsudku Krajského soudu v Brně týral své dvě děti, do vězení má jít na sedm let. Podle obžaloby je napadal a zavíral do sklepa. Muž vinu ve své závěrečné řeči minulý týden částečně doznal. Rozsudek není pravomocný, obhajoba se na místě odvolala.

Soud muže potrestal z týrání svěřené osoby, omezení osobní svobody, ohrožování mravní výchovy dítěte a také z nakládání s dětskou pornografií. Muž je původem z Ruska, má i americké státní občanství. Podle obžaloby děti týral od října 2015 do května 2016 v penzionu na Břeclavsku, který provozoval. 

Nyní osmiletou dceru a desetiletého syna surově bil rukama do i řemenem do různých částí těla včetně hlavy, více podle spisu trestal dívku. Ji i častěji zavíral na několik hodin či desítky hodin do místnosti s úklidovými prostředky, častěji pak do sklepa, takzvané hladomorny, stojí v rozsudku. Děti ve sklepě měly plesnivou matraci s polštářem potřísněným výkaly. 

Soud v hlavním líčení vyslechl dvacítku svědků, někteří týrání podle obžaloby v různé míře potvrdili. Vycházel i z výpovědí dětí z přípravného řízení. V něm chlapec uvedl, že sklepu říkali pokoj pláče. Obě děti podle posudků trpí posttraumatickou stresovou poruchou a syndromem týraného dítěte. Jak v odůvodnění uvedl předseda senátu Miloš Žďárský, soud svědectví považuje za věrohodné.

Muž s obžalobou nesouhlasí. Přiznal ale, že měl v posledních týdnech před svým zatčením problémy s dívkou, uvedl, že selhal jako rodič. Podle obhajoby je trest nepřiměřený. „Byl uložený za trestné činy, které se v hlavním líčení vůbec důkazně neprokázaly. Jde o důkazy, které byly zcela neprocesní, tak i o důkazy, které vykazují rozpory a pochybnosti,“ uvedl obhájce Viktor Štěpán. Za nejzávažnější pochybení dokazování označil psychiatrický a psychologický posudek, podle kterých jsou následky na dětech doživotní. Posudky, které si po více než po roce od událostí nechala zpracovat obhajoba, žádné následky neodhalily.

Policie u muže v počítači podle státní zástupkyně našla tisíce fotografií a videí s mladými chlapci. Obžalovaný muž uvedl, že je to vykonstruované.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.