13. května 2019 11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odborníky přesvědčil, že má IQ 35. Dvanáct let předstíral mentální retardaci, teď mu hrozí osm let vězení

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Státní zástupkyně obžalovala muže, který podle pražské policie předstíral po dobu 12 let mentální retardaci. Na dotaz ČTK to v pondělí sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10 Richard Houdek.

Policisté dříve uvedli, že stíhaný muž podvodně vylákal na sociálních příspěvcích a dávkách jeden a čtvrt milionu korun, přičemž se mu podařilo obelstít nejen úředníky, ale i lékaře. Vzhledem k výši způsobené škody mu hrozí až osmileté vězení.

Muž podle policie přesvědčil odborníky o tom, že trpí středně těžkou mentální retardací s poruchami chování a že má IQ 35. V minulosti byl přitom opakovaně odsouzen za majetkovou a drogovou trestnou činnost, přičemž u soudu ani ve vězení nikdy nevyvstaly pochybnosti ohledně jeho duševního zdraví. Je také držitelem řidičského průkazu.

V roce 2006 si muž úspěšně zažádal o invalidní důchod. Později podal také žádost o příspěvek na péči, které mu úřady na základě zdravotní dokumentace a sociálního šetření přiznaly ve výši 8000 korun měsíčně.

„Muž totiž před sociální pracovnicí předstíral, že je neustále schoulený u matky, třesou se mu ruce, ve kterých drží medvídka, a vykřikuje, že chce spát. Tím se mu podařilo příspěvek na péči získat,“ popsal v minulosti mluvčí pražských policistů Jan Daněk. V roce 2012 podal stíhaný muž ještě žádost o příspěvek na mobilitu, který také dostal. Trestní oznámení na něj nakonec podal úřad práce.

ČTK