Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž, který chtěl kvůli exekuci zapálit dům i s policisty, dostal 18 let vězení

Exekuce. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

BRNO Krajský soud v Brně ve středu potrestal manžele, kteří se loni v červnu v domě v Kobylí na Břeclavsku zamkli před exekutory. V domě pustili plyn, který chtěl muž podle obžaloby zapálit i se zasahujícími policisty. Muž dostal kromě jiného za pokus o vraždu 18 let vězení, žena i za násilí proti úřední osobě čtyři roky. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Manželé Hana a Vojtěch Blatní se v domě zamkli 14. června, když do něj chtěli vstoupit exekutoři s policistou kvůli nařízené exekuci. Muž na ně po konfliktu u vstupních dveří podle obžaloby namířil plynovou pistoli, a donutil je tím k útěku. V domě pak muž po domluvě s ženou podle rozsudku odmontoval přívodní plynové trubky ke spotřebičům v šesti místnostech, otevřel i kohout propan-butanové lahve, dům chtěli výbuchem zničit.

Na místo dorazila policejní zásahová jednotka a vyjednavač. Vyjednávání úspěšné nebylo, jednotka proto vpadla do domu. Muž podle obžaloby třináctkrát vystřelil, aby plyn vznítil, pak i zkoušel škrtat zápalkou, neuspěl ale kvůli nízké koncentraci plynu. „Šlo o úpornou snahu obžalovaného dosáhnout úmrtí zasahujících osob,“ uvedl předseda senátu Aleš Novotný. Dokládá to podle něj i věta, kterou muž na zasahující policisty křičel, a to „chcípnete tady se mnou.“ Plyn v domě unikal asi dvě hodiny, ještě minimálně hodinu by ale podle předsedy senátu trvalo, než by výbušné koncentrace dosáhl.

„Obžaloba může být spokojená, obžalovaní byli uznáni jednáním, které jim bylo kladeno za vinu. Pan obžalovaný byl uznán i tím nepřísnějším trestným činem, tedy zločinem vraždy ve třetím odstavci, kdy se ho měl dopustit vůči příslušníkům Policie České republiky,“ řekla novinářům po vyhlášení rozsudku státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Podle ženy nikoho kromě sebe ohrozit nechtěli. Blatný už dříve řekl, že má výpadky paměti a na ten den si nepamatuje. Manželé jsou v invalidním důchodu. Nemovitost podle jejich výpovědi původně patřila synovi, on na ně prý chtěl převést úvěr na dům. Podle manželů ale naletěli podvodníkům a nemovitost byla převedena kupní smlouvou na jiné lidi, proti čemuž se neúspěšně bránili u soudu.

„Dovedu pochopit, že někdo hájí svoje práva, nelze ale reagovat tímto způsobem. Pokud bychom připustili, že vnímané bezpráví může být nahrazeno tímto způsobem, tedy vražděním nevinných lidí, dostaneme se někam na začátek justice, někam do oblasti krevní msty,“ uvedl předseda senátu.

Soud oba manžele potrestal za obecné ohrožení ve stadiu pokusu, násilí proti úřední osobě, muže pak i za pokus o vraždu. Muži hrozilo 15 až 20 let vězení, případně až doživotí. Ženě hrozilo tři až osm let vězení. V případě podaného odvolání by věc řešil Vrchní soud v Olomouci.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...