30. ledna 2017 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Polák hrozil bombou v letadle nad Prahou. Z Česka byl převezen zpět do Polska

Kvůli nouzovému přistání byly připravené sanitky ASČR i pražské záchranky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli nouzovému přistání byly připravené sanitky ASČR i pražské záchranky. | foto: Týdeník Policie

PRAHA Cestující zadržený na konci loňského roku po výhrůžce bombou v letadle na pražském letišti již není v tuzemské psychiatrické léčebně a byl převezen do Polska. Policisté čekají na závěry znaleckých posudků, aby mohli v případu rozhodnout, uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Případ se stal 30. prosince loňského roku, kdy v Praze kvůli bombové výhrůžce muselo nouzově přistát letadlo směřující do Varšavy. Při letu ze Španělska do Polska totiž osmašedesátiletý muž tvrdil, že je v letadle bomba, která vybuchne, pokud stroj přistane ve Varšavě. Po přistání muže zadržela zásahová jednotka cizinecké policie.

Tuzemská policie již dříve vyloučila teroristický motiv činu, zadržený tvrdil, že vyslyšel Boha. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová v minulosti uvedla, že muž byl podle znalce nepříčetný. Přemístěn byl do psychiatrické léčebny, kde znalci prováděli další zkoumání jeho stavu.

Případ si později převzala pražská policie. „Dle mně dostupných informací byl tento muž převezen do Polska. Událost jako takovou i nadále prošetřují kriminalisté prvního policejního obvodu, kteří čekají na závěry zadaných znaleckých posudků,“ sdělil v pondělí Hulan.

Boieng 737 Enter Air v mlze ruzyňského letiště.
Policisté u ruzyňského letiště v Praze.

Pokud by znalci jeho nepříčetnost potvrdili, pravděpodobně by bylo zastaveno jeho stíhání. Muž je podezřelý ze šíření poplašné zprávy a ohrožení letounu.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn ani nevznikly škody na majetku. Pyrotechnici při prohlídce stroje ani cestujících žádnou výbušninu nenašli. Ostatní cestující se vrátili do Varšavy den po nouzovém přistání.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz