Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vraha knihovnice nechal soud v lednu zavřít na psychiatrii. Lékaři ho propustili

Česko

  9:38aktualizováno  12:00
HORNÍ BŘÍZA - Devětadvacetiletý muž z Plzně, který v pondělí po poledni ubodal mladou ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku, byl po lékařském vyšetření umístěn do uzavřeného oddělení psychiatrie. Probíhají úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu vraždy, řekla krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Policisté podezřelého z vraždy zadrželi u ubytovny. foto: MAFRA

Trestní stíhání konkrétní osoby může být zahájeno až podle výsledků znaleckého posudku o duševním zdraví pachatele. Obvyklá lhůta k jeho zpracování je šest týdnů. „Bude se čekat na posudek a podle něj bude policie dále postupovat,“ řekla mluvčí.

Nedobrovolná hospitalizace

Podle serveru iDnes.cz podstoupil muž na začátku roku nedobrovolné psychiatrické léčení. Ale ještě než rozhodl soud o jeho dalším setrvání v léčebně v Dobřanech, tak ho lékaři propustili. Muže přijali začátkem letošního ledna bez jeho souhlasu. Jevil známky duševní poruchy a trpěl bludy a vyhrožoval, že někoho zabije, uvedl server.

Nedobrovolnou hospitalizaci pacienta musí léčebna do 24 hodin oznámit soudu. „My jsme rozhodli, že muž je v léčebně v souladu se zákonem a že je zapotřebí, aby tam zůstal,“ řekl předseda Okresního soudu Plzeň-jih Radovan Hronek. Soud měl k dispozici vyjádření ošetřujícího lékaře. Podle Hronka musí soud do tří měsíců od první hospitalizace pacienta rozhodnout, zda dále trvají důvody k tomu, aby byl zadržován v léčebně. K tomu už si obvykle vyžádá znalecký posudek. Léčebna ale rozhodla, že muže propustí a dala to jen na vědomí soudu, který další řízení zastavil.

Pachatel z místa činu utekl, ale policie s psovodem ho zhruba po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně u nádraží. Muž má trvalé bydliště v Plzni. Ženu, narozenou v roce 1987, bodl do zad. Zraněním na místě podlehla. Oběť byla pracovnicí v knihovně. „Na případu pracují krajští kriminalisté,“ řekla Kohoutová. Vyhodnocují například stopy a vyslýchají svědky vraždy.

Telefonát s nožem pod krkem

Podle informací webu tn.cz zavolala v pondělí po 12:00 vyděšená žena z pevné linky do plzeňské redakce TV Nova. Uvedla, že volá z knihovny, že má pod krkem nůž a drží ji neznámý útočník. Ten údajně chtěl, aby na místo okamžitě dorazil štáb TV Nova, že chce mluvit s reportéry. Reportérka volala policii. Útočníkem byl podle tn.cz muž, který do knihovny chodil pravidelně na internet. S knihovnicí se údajně pohádal.

Podle informací obyvatel čtyřapůltisícového městečka i dalších médií šlo o místního problémového muže. Podle webu krimiplzen.cz se muž se ženou zamkl uvnitř knihovny a donutil ji k telefonátu do televize Nova. Potom ji ubodal velkým kuchyňským nožem. Lidé, kteří za dveřmi slyšeli křik ženy, se pokoušeli vyrazit dveře dokonce i hasicím přístrojem, pak je ale otevřel vrah sám a dle tvrzení svědků z místa v klidu odešel.

Zvýšený dohled v knihovně

Podle serveru iDNES.cz jsou v obci dlouhodobě potíže se sociálně slabými lidmi a narkomany. Strážníci v knihovně vykonávali zvýšený dohled, protože i tam různí problémoví lidé chodili. Knihovna je v přízemí městského domu, kde jsou ještě ordinace a lékárna.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat