23. března 2016 9:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž, který zabil tři cyklistky, do vězení nepůjde. Soud nařídil ochrannou léčbu

Kolo jedné z cyklistek sražených u Chomutic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolo jedné z cyklistek sražených u Chomutic. | foto: Policie

Muž s duševní poruchou, který srazil tři cyklistky, které svým zraněním následně podlehly, nepůjde do vězení. Soud rozhodl o jeho umístění do ochranné léčby v ústavu pro duševně choré. Verdikt zatím není pravomocný.

„Klient je připraven ústavní léčbu nastoupit. Situace ale není jednoznačná. Nyní znaky nemoci vymizely a dodržuje ambulantní léčebný režim,“ řekl o současném stavu Josefa Janiše jeho obhájce Petr Gracík.

„Jde o zájem pana Janiše i společnosti,“ řekl státní zástupce s tím, že Janišova rodina není spolehlivá ve věci zajištění jeho léčby. Janiš totiž ambulantní léčbu nedodržoval a neřídil se ani podle domluvy s lékaři o neřízení motorového vozidla.

Nebyl schopen řízení, ale doklady měl

„Janišovy rozpoznávací a ovládací schopnosti byly v době nehody mizivé,“ řekl znalec Ivan Tůma. „V době, kdy jsem navrhoval ústavní léčbu, nebyl nikdo, kdo by dohlédl na jeho léčbu ambulantní,“ dodal. Janiš trpící maniodepresivní poruchou řídit neměl, doklady mu však odebrány nebyly,“ cituje znalce server novinky.cz.

Duševně nemocný řidič

Jasem Janiš trpí maniodepresivní poruchou. Její manická fáze je vždycky spojena s rizikem nepozornosti, zbrklosti při jednání, s impulsivitou, kterou člověk velmi špatně kontroluje a samozřejmě i s tím, že pozornost je velmi obtížně kontrolovatelná. Při jakékoli činnosti, natož u řízení motorových vozidel, vysvětlil Tůma projevy nemoci.

Jak již server Lidovky.cz dříve napsal, v Česku dávají lékaři častokrát přednost domluvě s psychicky nemocným řidičem, který není způsobilý řídit auto, před odebráním řidičského průkazu. Ze zákona by přitom měli neprodleně informovat obecní úřad. K tomuto kroku se ošetřující lékaři uchýlili i v případě Josefa Janiše, který se sám později přiznal k tomu, že léčbu nedodržoval. „Propustili mne domů s tím, že jsem stabilizovaný. Ven chodím pouze večer, abych neprovokoval lidi. Je mi líto, co se stalo. Zvlášť, když šlo o místní,“ vypověděl.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč