Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž, který známého utopil v jímce, podal ústavní stížnost

Jaromír Šmídek u vrchního soudu v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Šmídek u vrchního soudu v Praze. | foto: ČTK

Brno Jaromír Šmídek, který nechal známého utopit v odpadní jímce, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit výjimečný trest 28 let vězení. Podle pravomocného verdiktu šlo o vraždu provedenou trýznivým způsobem.

Rozhodnutí loni potvrdil Nejvyšší soud. Podání následné ústavní stížnosti je patrné z justiční databáze. Šmídek podle pravomocného verdiktu předloni hodil omámeného mladíka do odpadní jímky, kde ho nechal utopit. Chtěl na něj svést zneužívání nezletilé dcery své bývalé družky, kterého se dopustil sám. Šmídek vinu popíral.

Mladíka znal Šmídek delší dobu. Se svou přítelkyní a jejími dětmi žil v jeho  domě. Podle soudů Šmídek špatně nesl ukončení vztahu s družkou, která navíc navazovala stále bližší vztah s jeho pozdější obětí. Se Šmídkem se družka rozešla poté, co se jí sedmiletá dcera svěřila s tím, že ji muž zneužil.

V noci 22. ledna 2018 naložil Šmídek v Luštěnicích na Mladoboleslavsku omámeného jedenadvacetiletého muže do svého auta a odjel s ním k domu na odlehlém místě na okraji Karlových Varů. Tam jej podle verdiktu hodil do plné dvoumetrové jímky, kterou přikryl padesátikilogramovým poklopem. Mladík se v odpadu utopil.

Pachatel původně uváděl, že mladíka v daný večer vůbec neviděl. Při nakládání vrávorající oběti do auta jej však zachytila kamera. Po zjištění, že existuje kamerový záznam, proto začal tvrdit, že mladíka odvezl do Karlových Varů.

„Vina obviněného byla prokázána na základě uceleného a logicky propojeného řetězce nepřímých důkazů, absence přímých důkazů tedy není v tomto případě nijak podstatná,“ uvedl loni v usnesení Nejvyšší soud. Jediným, kdo mohl oběť usmrtit, měl k tomu motivaci i příležitost, byl podle soudu Šmídek.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...