20. prosince 2017 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž na D1 v odstavném pruhu usmrtil řidiče, dostal podmínku

Dopravní nehoda. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní nehoda. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Řidič osobního vozu na D1 na Jihlavsku při manévru do odstavného pruhu usmrtil jiného, Krajský soud v Brně mu ve středu potvrdil podmíněný trest a zákaz řízení. Rozsudek je pravomocný, obhajoba zváží možné dovolání k Nejvyššímu soudu. Obžalovaný se pozůstalým omluvil, podle něj udělal vše pro to, aby tragické události zabránil.

Nehoda se stala v dubnu 2013. Obžalovaný Jiří Šika jel v levém jízdním pruhu, poté kvůli manévru nákladního vozu jedoucího před ním najel do odstavného pruhu. Narazil tam do řidiče odstaveného nákladního vozu, který na následky zranění zemřel. Obžalovaný podle spisu reagoval nevhodně a nesprávně na aktuální dopravní situaci. Z vyšetřování vyplynulo, že řidič odstaveného vozu neměl reflexní vestu, nepoužil ani výstražný trojúhelník. Letos v únoru muže Okresní soud v Jihlavě potrestal pro usmrcení z nedbalosti ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky. Uložil mu i tříletý zákaz řízení. Šika se proti tomu odvolal, brněnský krajský soud ale ve středu jeho odvolání zamítl.

„Je mi strašně líto, k čemu došlo, je to nevratná situace. Byl jsem v nesprávný čas na nesprávném místě. Dostal jsem se do té situace ne svojí vinou, udělal jsem vše, abych tomu zabránil,“ uvedl muž. Zároveň se omluvil pozůstalým.

Podle předsedkyně senátu Hany Kleinové byla trestná činnost obžalovaného u prvoinstančního soudu spolehlivě prokázána. Podle odvolacího soudu se obžalovaný při jízdě nechoval ohleduplně a nejel rychlostí přiměřenou situaci. Nezměnil to ani znalecký posudek ze Slovenska, který si obhajoba nechala zpracovat. Podle něj byl rozhodujícím okamžikem manévr nezjištěného nákladního vozu, který jel před obžalovaným a na který Šika svým manévrem reagoval. Znalec v předchozím posudku naopak vypočetl, že Šika mohl v situaci reagovat jinak.

„Pokud není přesně stanoveno místo, kde se nacházela ta nezjištěná souprava, tak pak není možné cokoliv vypočítávat,“ uvedl obhájce Lukáš Blahuš.

Rozsudek jihlavského soudu se zamítnutím odvolání stal pravomocným, obhajoba podle Blahuše po doručení písemného odůvodnění ale zváží možnost podání dovolání k Nejvyššímu soudu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz