Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Muž, který napadl ve vězení Ratha nůžkami, se odvolal. Původně dostal 6,5 roku

David Rath foto: Michal RůžičkaMAFRA

Odvolací Vrchní soud v Olomouci se bude zabývat případem muže, který napadl loni ve vězeňské nemocnici bývalého politika Davida Ratha. Muž na Ratha zaútočil nůžkami, za což mu Krajský soud v Brně uložil souhrnný trest 6,5 roku vězení. Obžalovaný se proti rozsudku odvolal. Muž, který si v současné době odpykává trest za nakládání s drogami a maření úředního rozhodnutí, vinu popřel.
  14:54

Někdejší středočeský hejtman pracoval na částečný úvazek jako lékař v brněnské vazební věznici, když si odpykával sedmiletý trest za korupci. Při rutinní prohlídce jej loni v květnu napadl nůžkami jiný vězeň, obžalovaný Hoang Anh Vu. Podle rozsudku mohl Ratha vážně zranit. „Šlo o aktivní pohyb vůči poškozenému, výpad směřoval do oblasti krku, což potvrdili doktor Rath i strážný,“ uvedl už dříve předseda senátu Michal Zámečník. Útok podle Zámečníka mohl Rathovi způsobit těžkou újmu na zdraví.

Rathovi se nic nestalo, výpad obžalovaného vykryl rukama. Kdyby tak neučinil, osmnácticentimetrové nůžky, které obžalovaný sebral volně položené na stole, mohly Rathovi probodnout například krční tepnu. Podle obžaloby tak šlo o těžké ublížení ve stadiu pokusu a také o výtržnictví, protože muž se činu dopustil před více lidmi.

Hoang Anh Vu uvedl, že byl tehdy ve vazbě poprvé a že v minulosti byl napadený, což mu situaci připomnělo. Uvedl, že šlo o obranu. Podle něj jen držel nůžky před sebou, nikoho nenapadl. Muž byl už dříve odsouzený za nakládání s drogami a maření úředního rozhodnutí v podobě vykázání, ve vězení si odpykává trest tři roky a čtyři měsíce. Rozsudkem z poloviny října mu soud trest zpřísnil.

Rath si ve vězení tehdy odpykával sedmiletý pravomocný trest uložený za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. V červnu mu ale odvolací pražský vrchní soud prodloužil dříve uložený sedmiletý trest o rok, když ho uznal vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat