22. května 2018 16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž parkoval na zákazu zastavení a nechtěl se legitimovat městské policii, skončil v nemocnici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 101Diskuse
Městští strážníci zatýkají v centru Prahy muže, který parkoval na zákazu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městští strážníci zatýkají v centru Prahy muže, který parkoval na zákazu... | foto: Youtube

PRAHA Městská policie minulý rok v březnu poměrně tvrdě zakročila proti muži, který parkoval v Praze na zákazu zastavení. Na záznamu, který se objevil na sociálních sítích, je vidět, jak dospělého muže středního věku spoutává skupina šesti strážníků městské policie a následně ho nakládá do připraveného vozidla, aby ho odvezla na policejní služebnu. Městská polici zákrok hájí jako oprávněný. Podle reakcí na sociálních sítích někteří považují postup strážníků za nepřiměřený.

Incident se odehrál 27. března 2017. Podle úterního vyjádření městské policie na jejich Facebookové stránce si strážníci nejprve všimli muže, který zaparkoval své vozidlo v zákazu zastavení. Muž se ale odmítl nechat legitimovat, ve vozidle se zamkl a nechtěl spolupracovat. „Kladl odpor a choval se agresivně,“ uvedla městská policie jako důvod svého postupu. Celé situaci přihlížela žena zatčeného muže, která křičela, že je těhotná a že potřebuje odvést do nemocnice.

Podle tiskového oddělení městské policie byl zákrok v pořádku. „Postup strážníků následně prověřovaly orgány činné v trestním řízení, a to na základě podaného trestního oznámení ze strany pachatele protiprávního jednání. Celá věc byla Policií ČR, na základě výsledku provedeného šetření odložena, protože se podezření ze spáchání trestného činu ani přestupku zakročujícími strážníky nepotvrdilo, resp. bylo jednoznačně vyloučeno,“ uvádí ve svém oficiálním prohlášení. Případem se zabýval i státní zástupce, který podle vyjádření stížnost také zamítl.

Ne všichni ale zákrok považují za přiměřený. Místopředseda spolku Šalamoun, Václav Peričevič, který video zveřejnil na Facebookové stránce organizace pro Lidovky.cz uvedl: „Meritem, proč chtěl Spolek Šalamoun na toto video upozornit, je právě přiměřenost takového zákroku vůči občanovi, který spáchal dopravní přestupek a to porušení zákazové značky zákazu zastavení.“

Po zákroku byl muž odvezen do jedné z pražských nemocnic, protože si stěžoval na bolest zad.

Autorem zveřejněného videozáznamu je náhodý svědek. Průběh víc jak rok starého incidentu zveřejnil podle informací webu Echo24 až teď, protože se bál poměrně přísných podmínek pro zobrazování násilí na serveru Youtube. 

Ondřej Krutilek, Lidovky.cz
  • 101Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.