24. května 2017 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž se vydával za ženu, na erotických seznamkách vydíral oběti. Získal statisíce

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reuters

Olomouc Olomoučtí kriminalisté dopadli pětačtyřicetiletého muže z Bruntálska, který pod falešnou identitou vydíral oběti na erotických seznamkách. Podle policistů se vydával za mladou ženu. Vydíral je prostřednictvím jejich intimních fotografií, které se mu podařilo získat z jejich účtů. Pod pohrůžkou zveřejnění po nich žádal peníze. Podle policie je obětí 46; lidé mu poslali dohromady téměř 300 tisíc korun, řekla krajská policejní mluvčí Marie Šafářová.

Muž se podle policie vydával za mladou ženu na erotických seznamkách a serverech a zveřejňoval nabídky sexuálních služeb za drobnou úplatu, a to v letech 2014 až 2016. „V rámci eroticky laděné elektronické komunikace s využíváním takzvaného phishingu (podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů) vylákal od poškozených přihlašovací údaje k e-mailovým schránkám a profilům na sociálních sítích,“ uvedla mluvčí Šafářová.

Přes jejich přihlašovací údaje se mu poté podařilo získat intimní fotografie či videozáznamy a také citlivé a osobní údaje svých obětí. „Pod pohrůžkou, že tyto osobní údaje a choulostivý obrazový materiál zveřejní na internetu, poté nutil oběti k zasílání plateb na různé účty,“ dodala mluvčí.

Muž z Bruntálska byl obviněn z vydírání a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Za oba trestné činy mu hrozí trest v rozmezí od půl roku do čtyř let.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz