31. března 2016 13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senior vyhrál soud se 'šmejdy'. Rozsudek je nadějí i pro další podvedené

Prodejce na předváděcí akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejce na předváděcí akci | foto: Shutterstock

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl v jednání proti firmě, která na předváděcích akcích nabízí seniorům údajně ozdravující produkty, ve prospěch muže, který chtěl odstoupit od kupní smlouvy s ní. Podle zatím nepravomocného rozhodnutí by mu měla firma vrátit peníze za koupený výrobek i s úroky.

Informoval o tom ve čtvrtek Český rozhlas, podle kterého je soudní verdikt úspěchem i pro další klienty, kteří čekají na své peníze.

Pětasedmdesátiletý muž před rokem koupil za 40 tisíc korun na předváděcí akci společnosti Bio Natural Medical v pražských Holešovicích polarizační lampu. Nákup si po několika dnech ale rozmyslel a od kupní smlouvy chtěl odstoupit. Společnost mu to ale neumožnila, stejně jako stovky dalších klientů si totiž zboží prý koupil v obchodních prostorách, tedy stejně, jako kdyby nakupoval v kamenném obchodě.

Soudkyně pro Prahu 7 Iva Kaňáková s tím ale nesouhlasí. Podle ní nebyla závazná objednávka uzavřena v obchodních prostorách, což prokázala listina z živnostenského úřadu, podle které v té době nebyla na dotyčném místě provozovna žalované firmy. „Z tohoto důvodu měl žalobce právo od smlouvy odstoupit, což v zákonné lhůtě udělal, a proto má nárok na vrácení peněz,“ uvedla soudkyně. Rozhlas uvedl, že Živnostenský úřad pro Prahu 7 udělil společnosti zhruba před rokem ze stejného důvodu pokutu 25 tisíc korun.

Soudního jednání se nikdo ze společnosti Bio Natural Medical nezúčastnil a firma v současné době nemá ani právního zástupce. Společnost se k rozhodnutí nevyjádřila, uvedl rozhlas, který ji opakovaně kontaktoval. Podmínky pro pořádání předváděcích prodejních akcí se kvůli lepší ochraně spotřebitele letos zpřísnily. Novinkou je mimo jiné to, že pořadatelé nesmí přímo při těchto akcích a ve lhůtě dalších sedmi dní požadovat od kupujících úhradu kupní ceny ani jakékoli zálohy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!