Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Múza, jež měla být zapomenuta

Česko

Jediná tvář – Camille Monetová – viděná mnohokrát na obrazech slavného impresionisty Clauda Moneta. Ovšem jak vypadala, se dozvídáme i z obrazu jeho přítele Renoira. Jeho Dívka trhající květiny se bude dražit za 15 milionů dolarů.

PAŘÍŽ/PRAHA Impresionista Claude Monet měl svoji múzu Camille před očima téměř neustále. Potkali se v roce 1865 a od té doby se stala součástí nerozlučného spolku jeho přátel, kam patřili Renoir a Pissaro.

Renoirův obraz s názvem Dívka trhající květiny zachycuje Camille na poli u St. Cloud nedaleko Paříže. Obyčejné odpoledne, obyčejné květiny a neobyčejná chvíle, kterou je třeba zachytit. Nyní je tento obraz k mání na veletrhu umění v Maastrichtu. Po letech se ho majitel rozhodl prodat. Za patnáct milionů dolarů, informoval deník The Guardian.

Renoirova dívka připomíná rozpor mezi první a druhou Monetovou manželkou. Po smrti Camille se totiž Monet oženil s rodinnou přítelkyní Alicí Hoschedéovou, a ta nechala všechny památky na Camille zničit. Jediné, co zůstalo, jsou Monetovy obrazy, Renoirův obraz a jedna fotografie, která Alicině pozornosti unikla.

Ven z města Oscar-Claude Monet se narodil v roce 1840 v Paříži, ovšem jeho rodiče se záhy přestěhovali do přístavního města Le Havre. Claude měl od dětství jasno, že nechce pracovat u otce ve firmě. Měl jiný cíl: chtěl malovat. V patnácti už ho v Le Havru znal kdekdo, na potkání totiž kreslil karikatury a vydělával si první peníze za rychlé črty tváří. Místní malíř Eugene Boudin Clauda inspiroval k výletům za město. Monet na něj ve svých pamětech vzpomíná: „Ten, komu vděčím za to, že jsem malířem, je Boudin. To on mě naučil dívat se kolem sebe.“ Po smrti Claudovy matky v roce 1857 se ho ujala teta MarieJeanne Lecadrová. Díky ní se mohl přestěhovat do vytoužené Paříže a začal se zajímat o studium malby. Navštěvoval akademii malíře Charlese Gleyreho. V ateliéru se spřátelil s Pierrem-Augustem Renoirem. Pracovali společně, navzájem si komentovali své práce a měli také jednu inspiraci. Dívku Camille a krajinu, tu, která je vyháněla ven z města. Putovali společně po Francii. Pro někoho blázni, kteří se snaží zachytit nemožné, pro jiné geniální umělci, kteří určují nový směr. Takový, kde rozhodující je okamžik, prchavý a nezachytitelný. Jen v barvách, v impresích.

Jedna velká rodina Když si Monet bral Camille, byla to svatba dvou mladých lidí na začátku. On, malíř s nejistou budoucností, ona, slečna bez věna. Nastěhovali se do vesnice Vétheuil na jih od Paříže. Pronajali si dům společně s rodinou Ernesta Hoschedého, který Moneta potkal v jedné pařížské kavárně.

Velká rodinná „smečka“. Hoschedé a jeho šest dětí, Monet a jeho dvě děti. Ovšem idyla netrvala dlouho. Křehká Camille po porodu druhého syna Michela onemocněla a v roce 1879 zemřela. Monet, který obdivoval její krásu, jí zachytil i ve chvíli smrti, s bojácnou ostýchavostí, bez okras.

Smutek netrval příliš dlouho, Hoschedé odjížděl za prací do Paříže a doma nechával svou ženu Alici. Obchodní transakce mu nevycházely a dluhy narůstaly. Nakonec utekl do Belgie, aby se vyhnul dlužníkům. A Monet s Alicí a dětmi zůstali. V roce 1892 se vzali a přestěhovali se zpátky do Paříže. Alice chtěla smazat stopy po minulosti. A tou nejvýraznější byla právě dokonalá Camille. Její tvář už zůstala jen v obrazech.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....